Rokitnikowy szampon do włosów suchych i delikatnych PRZEPIS

Zapraszam dzisiaj na mocno uproszczoną wersję herbi-szamponu. Składników niewiele, a działanie rewelacyjne. To taki przepis dla leniuszków, koncentrat. Rokitnikowy szampon w kolorze słońca.

    1. 70ml wywaru z kasztanów: rozdrobnione kasztany ugotuj w wodzie, 20 kasztanów na 2 litry wody (doprowadź do wrzenia i gotuj 3 minuty) stopień trudności przygotowania takiego wywaru pomijam milczeniem.
    2. 70ml destylat lub wywar borowinowy: to dla mnie obowiązkowy składnik szamponu, dodaję destylat klarowny jak woda źródlana. Taki destylat uzyskuję podczas destylacji w aparacie Dragendorffa,  a za chwilę przepis gościnny Doroty ” destylacja borowiny metodą garnkową”. Jeśli nie masz cierpliwości do destylacji, zastosuj dobrze przefiltrowany wywar borowinowy. Destylat to trudność na poziomie 4, wywar na poziomie 2. (skala do 10)
    3. 70ml wywaru z korzenia sarsaparilli – 200g korzenia gotowane w 2 litrach wody przez 20 minut. Pachnie bosko, smaczne i dobre dla włosów. Korzeń można sobie kupić, to dla leniuszków atut, a dla Poszukiwaczy Roślin powód do planowania wycieczki do Ameryki Południowej. Poziom trudność 1, bo kupić trzeba przez internet. (Nie chcesz stosować surowców spoza naszego klimatu? zamień sarsaparillę na psiankę słodkogórz)
    4. 35ml soku z rokitnika zmieszanego z wodą w proporcji 1:1 – sok możesz zrobić samodzielnie lub kupić gotowy w sklepie spożywczym.
    5. guma ksantanowa 2g (daje gęstość)
    6. konserwant GSB 3g – więcej o tym konserwancie
    7. 8ml olej arganowy
    8. 5ml olej z pestek malin
    9. olejki eteryczne 2g
    10. glukozyd decylowy 45g

Wykonanie: składniki od 1 do 6 umieść w naczyniu,  zmiksuj, powtórz miksowanie po 5 minutach, aż do idealnego rozpuszczenia gumy ksantanowej. Dodaj składniki 7-10 i powtórz miksowanie. Szampon spieni się mocno, do butelki przelej po kilku godzinach. Szampon pięknie myje, idealnie nawilża włosy aż po końce, znacznie zmniejsza skłonność do przetłuszczania. Najlepiej stosować po rozcieńczeniu z wodą. Dla moich długich włosów 5ml szamponu to jedno mycie. Dzięki zastosowaniu dużej porcji rokitnika szampon ma kwaśny odczyn, idealny dla włosów.

Jeśli masz ochotę udoskonalić przepis, dodaj 10ml ekstraktów ziołowych dobrych dla skóry głowy i włosów, np. z nagietka, orzechów włoskich, liści dębu, arcydzięgla. Dobry pomysł to dodanie 5 kropel keratyny hydrolizowanej, a jeszcze lepiej zrobić sobie hydrolizę białek z ciecierzycy za pomocą ananasa i fikusa, ale o tym w kiedy indziej.

Rokitnik w stanie naturalnym podziwiać można na brzegach morskich wód wewnętrznych. W mojej okolicy ładne stanowisko niedaleko lokalizacji IV Zlotu Zielarskiego 15-18 czerwca 2017. Zapisy oficjalne od 1 stycznia, dla czytelników mojego bloga 2 tygodnie wcześniej.

Możesz wykonać przedmieszkę rokitnikową do szamponu i kremów. U mnie preparat wykonany przez Królową Przedmieszek Hanię według proporcji: 1600g rokitnika, 1500g solanki Ringera i 150g etanolu i 150g gliceryny, 1% kwasu bursztynowego, 0,25% kwasu galusowego i 1,5% GSB dla konserwacji. Zmiksować, odstawić na tydzień, przecedzić, stosować. Wstrząsnąć przed użyciem. Stopień trudności 7, z powodu obierania rokitnika…

Szampon i przedmieszka według powyższego przepisu to punkty programu łódzkiego spotkania 4 grudnia, szczegóły na warsztatowej stronie.

Dowiedz się więcej o warsztatach ziołowych z herbiszamponem.

szampon-w-pionie

 

Na zdjęciu piękny splot rękawicy do masażu skóry przy myciu mydłem potasowym -by  MamaOli. Testuję dzisiaj!

mapa

 

 

Ten post ma 15 komentarzy

  1. ania

    Witaj, czy jest możliwość kupna takiego szamponu? 🙂

  2. ola domowa

    ale Ty masz chody u tej mamy Oli!

    1. Inez Herbiness

      A widzisz! Takie lokowanie produktu <3

  3. Mała Mi

    „hydroliza białek z ciecierzycy za pomocą ananasa i fikusa” – brzmi cudnie intrygująco, tajemniczo apetycznie i nieskalanie prosto …

  4. hajduczek

    Będę musiała wypróbować, choć ukochałam Twój herbiszampon z orzechów piorących i ziół z betainą kokamidopropylową. Doprowadził moje włosy do takiej cudownej lokowatej kondycji, że wreszcie mogłam obciąć resztki trwałej ondulacji. Mam teraz głowę w naturalnych loczkach, jak w nastoletnich czasach! 🙂

    1. Inez Herbiness

      o, a byłam pewna, że do lokowanych właśnie nie nadaje się! Dzięki za recenzję.

  5. Justyna Polok-Migas

    A czym zastąpić wywar z kasztanów i korzenia sarsaparili? Orzechy piorące, mydlnica?

    1. Inez Herbiness

      Tak, każdy, ale najlepsza jest wierzba krucha. W mojej okolicy to dosyć wysokie drzewa, sadzone często wzdłuż starych alei. Mają zimą żółte gałązki, zwieszające się w dół.

  6. Agata

    Szampon jest ostatnio hitem w moim domu, pokochała go nawet moja córka i już przestała (nareszcie) kupować w drogerii tego czegoś do włosów :-). Inez czy można zamiast decylu dodać betainę? Dość drogi jest a u mnie idzie tego dużo… I drugie pytanie chciałam do tego szamponu dodać kwas bursztynowy, można? jak rozpuścić ten kwas? do tej pory kombinuję na różne sposoby i nijak nie mogę doprowadzić do rozpuszczenia 🙂

    1. Inez Herbiness

      Można, jasne. Moim zdaniem glukozyd jest łagodniejszy (mój szamponowy idol Lagona wycofała betainę niedawno).

  7. Lu

    Chciałabym rozpocząć przygodę z fitoterapią i samodzielnym wytwarzaniem takich cudów. Rozumiem, że konserwant jest konieczny. Pytanie czy kiedy dodajemy GSB, który jak wyczytałam z Twojego postu zawiera benzoesan sodu, to czy w kontakcie z witaminą C zawartą w rokitniku zamienia się on w benzen? Wybacz jeśli moje pytanie jest głupie, być może źle coś wywnioskowałam bo dopiero startuje w temacie. Pozdrawiam cieplutko 😀

  8. Anna

    Jaka trwalosc ma taki szampon? Z powyzszego przepisu od razu mozna zrobic kilka buteleczek. Jak dlugo beda przydatne do uzytku?

    1. Inez Herbiness

      Anno, przy zastosowaniu konserwantu na przykład 1 % olejki eteryczne to oczywiście, że na zapas rób – na pół roku od razu 🙂

  9. Anna

    czy miksujemy tez rozdrobnione kasztany i korzen? czy sam plyn odcedzony?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.