Szampan z kwiatów dzikiego bzu.

Delikatne bąbelki pojawiają się znikąd i natychmiast płynął w górę. Spieszą się,  żeby dołączyć do światowych  zasobów dwutlenku węgla. Przez chwilę świętują, tworząc w kieliszku warstwę kremowej pianki. I nagle pssst, i bąbelki nikną w przezroczystym powietrzu. Na stole zostaje kieliszek wypełniony platynowym płynem, orzeźwiającym, jak woda z górskiego strumienia. Kiedy jednak piję ten cudowny napój, przysłuchuję szmerowi i obserwuję taniec bąbelków to bardzo żałuję, że bzowego szampana zrobiłam jedynie 20 litrów. Zapasy wystarczą do końca wakacji. Na nową porcję tego cudownego napoju trzeba będzie czekać okrągły rok.

Eksperymentalną produkcję szampana rozpoczęłam 21 czerwca. Minął miesiąc i napój ma idealny smak (półwytrawny), jest dobrze nasycony dwutlenkiem węgla. Wizualnie posiada wszystkie cechy klasycznego szampana. Zawiera bardzo małą ilość alkoholu (poniżej 1%). Doskonale gasi pragnienie, jest niesamowicie smaczny i pięknie pachnie. Warto już dzisiaj zaznaczyć w kalendarzu na następny rok: połowa czerwca – czas produkcji domowego szampana.

Do zrobienia szampana użyłam następujących składników (składniki na 6 litrów szampana)

6 litrów wody

700 gr cukru

4 obrane cytryny, w plastrach

15 baldachów (kwiatów) dzikiego bzu

2 łyżki octu winnego.

uwaga! kwiaty mają być piękne, zdrowe i pachnące, najlepiej w początkowej fazie rozkwitu – poznasz to po kremowym kolorze. Kwiaty zabarwione na brązowo nie nadają się.

1. zagotuj litr wody i rozpuść w niej cukier.

2. umieść wszystkie składniki w naczyniu do fermentacji (ja używam wiadra z kranikiem, takiego do domowej produkcji wina)\


3. nakryj naczynie i odstaw na tydzień. Po kilku dniach w naczyniu pojawi się piana. To bardzo dobrze. Jest to oznaka fermentacji. Proces ten zachodzi dzięki bakteriom i drożdżom naturalnie występującym na kwiatach bzu.

4. po tygodniu przelej przecedzony płyn do butelek. Wiadro z kranikiem sprawdza się doskonale – wystarczy podstawić butelkę, odkręcić kranik a czysty szampan leje się strumieniem. Takie wiadro jest również potrzebne przy domowej produkcji piwa, zdecydowanie warto kupić (cena około 35zł.)

uwaga: butelki do przechowywania szampana muszą być odporne na ciśnienie. Najlepsze są takie z ceramicznym korkiem, szklane lub plastikowe.

5. odstaw butelki w chłodne miejsce, np. do piwniczki. Po kilku dniach szampan gotowy – pieni się pięknie, jest dosyć słodki. Idealna propozycja dla dzieci. Podczas kolejnych dni leżakowania napój stopniowo straci słodycz, na rzecz wyższej zawartości alkoholu. Będzie miał też coraz więcej bąbelków, ciśnienie w butelce będzie rosło. Po 3 tygodniach leżakowania ma smak idealny dla wielbicieli półwytrawnych napojów.

uwaga: przy otwieraniu szampana należy bardzo uważać, spodziewajcie się klasycznego „bang”

Smacznego!

Edycja z dnia 19 czerwca 2021r.
Od 2012 roku w moim życiu nieco się zmieniło. Zamiast rzędów butelek z bzowym szampanem, mam rzędy butelek z surowcami zapachowymi. Jestem aromaterapeutką kliniczną i tworzę naturalne perfumy.Olejki eteryczne Herbiness

Od tego szampana upłynęło już wiele lat, a ja ciągle mam jedną butelkę schowaną w chłodzie. Zmieniło się wiele, a pierwsza ze zmian to moja technika wytwarzania tego napoju. Zobacz w poście o alternatywnej metodzie, jak można zrobić bzowy szampan nawet zimą. W skrócie: teraz robisz syrop, aromatyzowany kwiatami bzu, a w dowolnym momencie nastawiasz fermentowany napój. Tę samą metodę stosuję do kwiatów wiązówki błotnej.

Kwiaty bzu fascynują mnie do dzisiaj. Kiedyś nie przepadałam za ich zapachem, a teraz wprost uwielbiam. Odkryłam, że w Polsce produkuje się ekstrakty zapachowe z kwiatów dzikiego bzu do perfumerii. Mam buteleczkę takiego ekstraktu w mojej ogromnej kolekcji surowców zapachowych – pachnie super.

Ten post ma 89 komentarzy

  1. monika b.

    A ja piję obecnie Twój ocet z wodą i miodem – bardzo mi smakuje

  2. tamara

    Niestety nie uzbierałam az tyle kwiatów by wyprodukować szampana, ale poczekam do roku nastepnego i wówczas nie odpuszczę. Tymczasem na zdrowie i urodę toast wzniosę owocowo-ziołową- herbatką, pozdrawiam serdecznie i czekam z niecierpliwością na kolejne wspaniałości.

  3. bakteria

    Inez, zostaw sobie flaszeczkę na sylwestra =o) ach dziki bez w środku zimy… przepiękności i przesmaczności na bank =oD

    Nastawiłam eksperymentalny słoik z czarną porzeczką na ocet i bacznie go obserwuję, na razie pachnie kwaśnym winem ale bąbelki zniknęły, a owoce spadły na dno i po prostu stoi niewzruszony na moje zaklęcia. Zobaczymy co z tego wyjdzie =oP

  4. admin

    Moniko – cieszę się ogromnie. Właściwie czas już nastawić ocet z jabłek i przyniosłam wiadro owoców. Wszystkie jabłka zniknęly jednak w dzikich ryjkach dzików.
    Tamaro – właśnie o to chodzi, żeby znać procedurę zanim kwiaty zaczną kwitnąć. Smacznego na zapas 🙂
    Bakterio – tak, butelka szampana schowana. Prawdopodobnie za pół roku szampan będzie zbyt wytrawny, dam znać po degustacji. Porzeczkowy ocet, mniam.

  5. Andrea und Uwe

    many, many thanks for your advice to sleep in the reservation in Czarnocin. We don´t saw the seaeagle but a lot of other birds. A swallow feeds there babys about us. The sweet gray horses play below us and the swan between the reedilands make a romantic picture.

    Best regards also to your family.
    It´s nice to meet so friendly people in the world

  6. bakteria

    Inez, jak poznać że ocet jest gotowy?

    1. admin

      gotowy ocet rozpoznasz po zapachu i smaku – nie zapomnij dodać wody przed pierwszą degustacją. Ja zawsze zapominam. Charakterystyczna jest też galareta na powierzchni naczynia – to kolonia bakterii 🙂 octowych.

    2. Anna

      Nastawilam 7 litrów i po 2 dniach zrobiło się coś dziwnego. Plyn ma konsystencje kisielu. To chyba nie do końca tak miało być?
      Co mogło pójść nie tak?

      1. Inez

        Przykra sprawa, niestety nie wiem. Zrób tę drugą wersję, ona jest bardziej higieniczna, nie ma tam ryzyka wdania się dziwnej bakterii albo grzyba.

  7. Patrycja

    Przeszukuję post po poście, bo wydaje mi się, że gdzieś pod którymś wpisem w komentarzach widziałam adres sklepu internetowego, który mnie zainteresował. Może znajdę, może widziałam go na innej stronie, niemniej co chwilę wpadam na zapomniane, ale jakie ciekawe wpisy. Biorąc pod uwagę cieplejszą niż zwykle wiosnę, pewnie bez w tym roku zakwitnie trochę wcześniej. Dlaczego więc nie zrobić takiego szampana? Powiedz proszę tylko, czy naczynie fermentacyjne zamykasz z rurką, czy „na głucho”, czy nie zakładasz rurki jak w przypadku 1 fazy fermentacji piwa? I jeszcze czy bardzo podnosi się poziom całego nastawu podczas fermentacji? 🙂
    Słyszałaś o mrocznej historii czarnego bzu? http://horoskop.wp.pl/kat,112834,title,Czarny-bez-drzewo-smierci-i-zdrowia,wid,16503235,wiadomosc.html?ticaid=11274c

  8. Anna Herzig

    Mam pytanie, punkt 3. to naczynie odstawic w zimnym pomieszczeniu, czy w temperaturze pokojowej? I jaki ocet jest najlepszy? Mam tylko takie kupne, cytrynowi i jablkowy….
    Serdecznie pozdrawiam, dziekuje za Cudownie inspiracje i czekam na nastepne 🙂

    1. ziołowa Iness

      Anno, temperatura pokojowa, podwórkowa (ciepło). Najlepsza temp. do fermentacji to 20-25 stopni. W maju możesz zostawić na balkonie, na ogródku, w słonecznym miejscu. Ocet może być kupny, jabłkowy. smacznego 🙂

  9. Anna

    Gdzie mogę kupić naczynie z kranikiem i takie butelki z zamknięciem ceramicznym

    1. Marlena Switalska

      nie wiem, czy jest ci to jeszcze potrzebne – litrowe butelki z zamknięciem dostaniesz chociażby w Jysku (za jakieś 13 zł), ale też często można złapać na pchlich targach.

      1. Inez Herbiness

        Oj, to korzystniej kupić po prostu piwo 🙂

  10. Asia

    Czas już zebrać kwiaty na szampana oraz na napój z kwiatów czarnego bzu. Mam tylko pytanie, czy zamiast cukru można użyć miodu? Wydaje mi się, że fermentacja też powinna zajść. Będę wdzięczna za radę.

    1. ziołowa Iness

      Asiu , jasne, można. Po prostu bakterie zjedzą Twój miód, a nie biały cukier.

      1. Asia

        Dziękuję Ci za odpowiedź. Poproszę jeszcze o jedną wskazówkę, szampan po odcedzeniu kwiatów jest mętny, smak ma fajny, ale nie jest gazowany!!! Czy on musuje dopiero w butelkach, czy coś mi się pochrzaniło? Pozdrawiam!

        1. ziołowa Iness

          Wlej do butelek i po kilku dniach będą te bąbelki. Butle muszą być szczelne, gaz nie ucieknie tylko zostanie w płynie. Po otwarciu butli uwolnisz gaz i będzie piana.

          1. Asia

            Ok, szampan zlałam już wczoraj i „niech się dzieje wola nieba”. W smaku cudny, delikatne bąbelki zatrzymywały się już na dznie naczynia. Już się nie mogę doczekać!

  11. pola

    Hej Inez, podczytuję Ciebie od kilku miesięcy z entuzjazmem i już wielokrotnie zastanawiałam się nad pewną kwestią dotyczącą bzu. Otóż, czytałam kiedys o tym, że bardzo łatwo pomylić dziki bez z bzem hebd, który to jest bardzo w całości trujący. Czy mogłabym Cię prosić o rozwianie wątpliwości? Mam mnóstwo bzu pod domem, ale boję się, że jak się skuszę na szampana to się otruję i tyle będzie z kosztowania babelków z dziczyzny;)

    1. ziołowa Iness

      Pola, te bzy jednak zdecydowanie się różnią z wyglądu. Możesz zrobić zdjęcia tego bzu?

      1. pola

        Zdjęcia zrobione lecz nie wiem jak wkleić, wobec czego przesyłam Tobie na maila. Inez, co myślisz o zrobieniu szamana w zakręcanej butelce, bo z takimi opcjami sie spotkałam. Czy wystarczy odgazować go np. raz dziennie, bądź tylko delikatnie nałożyć zakrętkę nie dokręcając jej a na łepek zawinąć gazę, tak, aby nie wpuścić małych adeptów procentów do środka;) Tak sobie głośno myślę i kompinuję…
        Z góry wielkie dziękuję za pomoc w identyfikacji i czekam na kolejne inspirujące wpisy.
        PS. Ten o Podagryczniku, już mi nasuwa na myśl Barszcz Sosonowskiego – ja chyba przewrażliwiona jestem…;)

        1. ziołowa Iness

          Pola, barszcz Sosnowskiego widziałaś kiedyś na żywo? teraz to do pasa sięga, to gigant.
          Nic nie podpowiem z tymi zakręcanymi. Nie robię tak. Mam butelki z korkiem.

  12. Anna Herzig

    …nastawilam szampan w zeszlym tygodniu, dzisiaj przyjachalam z urlopu i na powierzchni plesn, to Juz drugi raz jak powstala plesn, za pierwszym razem myslalem, ze cos bylo nie tak, za duzo zagladalam, ale teraz nastawilam w duzym garnku ze stali szlachetnej, wygotowana sciereczka przykrylam, gumka owiazalam i przez 7 Dni stal spokojnie, nie wiem co mam robic….

    1. Aga

      U mnie ten sam problem tyle, że szampan nastawiony w szklanym naczyniu. Plamki pleśni widoczne są na powierzchni w kilku miejscach na cytrynach. Czy da się to jeszcze jakoś uratować? 🙁

      1. ziołowa Iness

        Wyrzuć te cytryny. sprawdź smak płynu, jak w porządku, a pleśni było malutko – to do uratowania. W zamkniętym naczyniu wytwarza się atmosfera ochronna – pracujące drożdże tworzą ciśnienie w naczyniu, pleśń nie wnika do środka. Tak, jak przy robieniu każdego innego wina czy piwa. Może zaglądałaś za często do pojemnika? W klasycznych nastawach stosuje się takie rurki do fermentacji. Przez rurkę nadmiar gazu wydostaje się ze zbiornika z nastawem. Tutaj nie ma konieczności stosowania takiego sprzętu, bo fermentacja trwa zaledwie kilka dni.

        1. zbiornik szklany, kamionka, plastik
        2. przykryć pokrywką (zapełnić do 2/3 zbiornika, na to pokrywka)
        3. nie zaglądać do środka, bo ulotni się gaz – gaz izoluje nastaw od zarodników pleśni i bakterii octowych

        1. Aga

          Dziękuję Ci za odpowiedź Iness. Mieszałam to tylko dwa razy, a stoi od niedzieli, w szklanej misie i pod szklaną przykrywką. Miałam plan w tą niedzielę już zlewać, ale zobaczymy. Jak tylko wrócę do domu to wywalam cytryny i zobaczę.

    2. ziołowa Iness

      Anno, pokrywką nakryć trzeba. Ja wczoraj zlałam szampana, żadnej pleśni ani innych niespodzianek. Normalnie, w wiaderku jak na fotkach, na to dekielek. Ściereczką to nakrywa się, kiedy chcesz zrobić ocet. A tutaj ma być normalna pokrywka. Poza tym nie wiem, czy to dobry pomysł z tym garnkiem. Takie nastawy robi się w kamionkach, szkle, ewentualnie w tym wiaderku do fermentacji. Stal z garnka może hamować rozwój drożdży, czyli fermentację. W trakcie fermentacji nie zaleca się nawet mieszania łyżką metalową, tylko drewnianą bądź z tworzywa sztucznego.

  13. Brouver Hoog

    Istnieje możliwość zrobienia szampana o stałym ciśnieniu gazu i poziomie słodkości (sprawdzony sposób 🙂

    Wszystko należy zrobić jak pisała Iness, ale:

    – przed dodaniem cukru zwykłego należy rozpuścić w ciepłej wodzie odpowiednią ilość cukru brzozowego (ksylitolu – który nie jest fermentowalny przez drożdże) aby nadać słodycz odpowiednią dla naszego gustu (ja dałem 0,5 kg na 10 litrów – efekt półsłodki)
    – fermentację należy wówczas przedłużyć do momentu prawie całkowitego przefermentowania zwykłego cukru przez dzikie drożdże (zamiast tygodnia – od 2 do 3 tygodni).
    – KONIECZNIE by w butelkach był gaz wystarczy przed wlaniem szampana do butelki wsypać cukier (ok 6-7 g na litrową butelkę)
    – butelki leżakują w ciepłym miejscu ok. 1-2 tygodni dla nabrania gazu, potem leżakujemy w chłodnym miejscu (piwnicy) – ile czasu chcemy.

    Otrzymamy wówczas szampan o stałym nagazowaniu i słodyczy, który może leżakować kilka lat.
    Polecam i pozdrawiam!

    1. ziołowa Iness

      Ha. widzę, że temat szampana zaprząta nie tylko mój umysł. Kupiłam akurat kilo ksylitolu z myślą o eksperymentalnym szampanie. Dzięki za proporcje 🙂 i dowód, że pomysł trafiony!

  14. Aga

    Niestety szampan się nie uratował. Mimo wyrzucenia cytryn pleśń go zjadła. Nic to, ponieważ dziś zerwane kolejne baldachy (jeszcze dorodniejsze niż ostatnio) i jutro nastawiam od nowa 😀 Radość tym większa, że przy okazji spotkałam rumianek. Piękny zapach mam w całej kuchni!

  15. Elli

    pyszna sprawa :)….na butelkach widze ze masz na etykietce napis ” szampan”.Jesli do wlasnych celow ok etykietka ladna :)….szampan jest od 1911r. nazwa zastrzezona dla produkcji wina musujacego z Szampanii……..ja robilam takie winko musujace z owocow bzu ale to Twoje jest delikatniejsze,jutro jade poszukiwac kwiatow….pozdrawiam

  16. Milena

    Witam, mam pytanko o ilość wody – 1 litr gotuję i rozpuszczam cukier, pozostałe 5 litrow ma być letnie/zimne? Wlewam litr z cukrem, do tego pozostałe 5 litrów i dorzucam resztę składników? Dziękuję za pomoc:-)

    1. ziołowa Iness

      Mileno: tak, zimne, jak zmiesza się zimna z tą ciepłą, w której rozpuściłaś cukier, to temp. będzie akurat taka, jaką lubią drożdże. Około 25 stopni. A cukier w gorącej wodzie po prostu łatwiej rozpuścić.

      1. Milena

        Dziękuję, jadę po bez:-)

  17. Dorota

    Iness, zrobiłam od razu z podwójnej porcji 😉 nie bałam się, bo mam obok siebie fachowca od robienia wszelkiego rodzaju trunków (mój tato) 🙂 Szampan już ponad dwa tygodnie stoi w butelkach i się klaruje. Przy zlewaniu oczywiście nieomieszkaliśmy spróbować tego „burczaku” 😉 – jest MNIAM! Jeszcze z tydzień i będziemy kosztować już takiego odstanego, sklarowanego 🙂
    Robiliśmy w balonie szklanym do robienia wina, ale bez tej rurki. Dziurka w korku była zatkana gazą. Cała bańka stała na podłodze, otulona ręcznikiem 🙂
    Pozdrawiam!

  18. Ewa

    Szampan jest pyszny, także w kompozycji z różową lemoniadą z bławatków. Zlałam go do plastikowych butelek typu pet. Jedna ekslodowała tak, że „rozstrzelała” na strzepy stojące obok plastikowe wiaderko! A to psikus! 😉

  19. Kuchnia Ilony

    Muszę go zrobić! Zakochałam się <3 Tylko gdzie ja znajdę dziki bez 🙁 chyba pozostanie mi posadzenie go we własnym ogrodzie. Ściskam

    1. Inez Herbiness

      Koniecznie, ja akurat jestem fanką tych krzewów i pieczołowicie co roku przesadzam do siebie nowe sadzonki, wzdłuż ogrodzenia – to dobry plan w leśnym ogrodzie, bo dziki bez wytrzymuje sąsiedztwo wiekowych sosen i dębów. Jaka to radość patrzeć, jak kwitnie i owocuje. Oglądam codziennie pąki kwiatowe i czekam na kwitnienie, by zdążyć z szampanem na zlot zielarski. Trochę marnie to widzę jednak, w mojej części Lasu jest wegetacja jakaś opóźniona ;(

      1. Inez Herbiness

        a sadzonki tylko jednoroczne, starsze nie przyjmują się

  20. Ela B

    Witaj Inez!
    Rozpoczął się sezon na szampan z dzikiego bzu!
    Cały rok na to czekałam 🙂
    Nastawiłam ok. 30 litrów. Tylko mam pewne wątpliwości. Szampan
    nastawiłam w plastikowej beczce (takiej do wody, kiszenia kapusty, ogólnie do
    przechowywania produktów spożywczych) Rok temu dobrze się sprawdziła, tyle że
    nastaw robiłam na 15 l.
    W tym roku zaszalałam i po dodaniu wszystkich składników okazało się, że beczka
    jest prawie pełna (ok. 5 cm
    wolnej przestrzeni)! Teraz boję się, że może eksplodować!
    Inez proszę o radę. W sklepach stacjonarnych w okolicy nie
    ma wiader fermentacyjnych. W sklepach internetowych widziałam, że wiadra fermentacyjne
    mają rurkę do odprowadzania gazu. Czy w przypadku szampana taka rurka jest
    konieczna?
    Wiem, że lepiej nie zaglądać do nastawu, ale może jednak co
    jakiś czas odkręcać wieczko żeby upuścić trochę gazu?
    Tak bardzo zależy mi żeby nie zmarnować tej pyszności.

    1. Inez Herbiness

      Jasne, możesz upuścić gazu. Ja w tym roku, jak w końcu zakwitnie bez (może kiedyś zakwitnie) zrobię właśnie z rurką, tak jak piwo.

      Elu, do połowy butelek dodam ksylitol dla słodyczy, dzięki temu i na Nowy Rok szampan będzie smakowicie słodkawy, a nie mocno wytrawny.

      1. Ela B

        Dziękuję za odpowiedź. Na razie wszystko w porządku, beczka w całości 🙂 Słychać ciche syczenie, nie zakręcałam szczelnie pokrywy.
        U mnie dziki bez kwitnie jak szalony. Przy lekkim poruszeniu z kwiatów sypie się złoty pył .
        Zrobiłam już syrop z kwiatów i limonek, zasuszyłam całe baldachy, 30l szampana w przygotowaniu. I jeszcze coś bym chciała, bo kwitnące baldachy zapraszają swym pięknem. Jeśli zdobędę odpowiednią ilość butelek to zrobię jeszcze jeden nastaw szampana 🙂
        Droga Inez, proszę podpowiedz mi gdzie kupujesz ksylitol? Czytałam o możliwości dodania go do szampana ale ja za małą torebeczkę ksylitolu w markecie płaciłam ok 30 zł 🙁

        1. Ela B

          P.S Dziki Bez i trędownik to moje ukochane rośliny.
          Dziękuję za przepis na szampan z dzikiego bzu – to dla mnie nr 1 w sezonie 🙂 Wydaje mi się, że wokół mojego domu rosną najpiękniejsze krzaki bzu. Żartowałam z domownikami, że to dlatego, że są tak „kochane” i doceniane.
          A trędownika odkryłam dzięki Tobie i powolutku zakładam swoja własną plantację 🙂

          1. Karolina Zi

            W jaki sposob uzywasz tredownika?

          2. Ela B

            Świeże liście trędownika to wspaniały lek po ukąszeniu komarów, much a nawet os i pszczół.
            Suszonych liści trędownika użyję do produkcji nalewki trędownikowej (także na ukąszenia i zmiany skórne). Można też robić napary. Szczegóły na stronie dr Różańskiego

          3. Inez Herbiness

            Elu, widzę że przejęłaś rolę trędownikowego ambasadora, dziękuję kochana, cieszy mnie to <3

  21. Karolina Zi

    Mam
    pytanie odnosnie szampanu w bzu – wedlug przepisu powinien fermentowac
    okolo 7 dni I potem nalezy go zlac. Mój dosc mocno się pieni w 3 dniu –
    czy to znak, ze już należy przerwac fermentacje czy mimo wszystko
    przeczekac jeszcze kilka dni? Czy z każdym
    kolejnym dniem nie będzie mniej babelkowal?? Czy nie zamieni się w
    ocet?? Nie chce przegapic tego najlepszego momentu. Proszę o rade, robie
    szampan pierwszy raz i już wiem, ze na pewno nie ostatni 🙂

    1. Ela B

      Rok temu mój szampan fermentował zgodnie z przepisem. Pojawiła się piana. Podczas przelewania do butelek napój się odgazował, ale po kilku dniach bąbelki powróciły 🙂 Aż butelki strzelały 🙂

      1. Inez Herbiness

        Moja aktualna sugestia jest taka: fermentować w naczyniu z rurką aż przestanie się pienić, rozlać do butelek dodając po 4g cukru na każde 0,5 litra, jak przy produkcji piwa. Uzyskamy bezpieczną ilość bąbelków w szampanie, nie będzie nic wybuchać. Napiszę o tym post.

  22. Karolina Zi

    I jeszcze kilka pytan odnosnie szampana:

    1) Czy da rade jak zrobie z mniejsza ilością cukru niż w przepisie?
    2) Jaka jest zawartość alkoholu w takim świeżo sfermentowanym i takim ulezanym?
    3) Czy zaburzam fermentacje otwierając co jakis czas naczynie (żeby przemieszac, sprobowac etc)
    4)
    Co się stanie jest gotowe butelki z szampanem będę trzymala w
    temperaturze pokojowej? (niestety nie mam chłodniejszych pomieszczen)

    1. Ela B

      1. Z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że mniejsza ilość cukru sprawi, że szampan będzie bardziej wytrawny. Osobiście pozostałabym przy ilości zgodnej z przepisem. Im dłużej szampan leżakuje, tym staje się mniej słodki.
      2. O zawartości alkoholu nie potrafię się wypowiedzieć, ale na pewno jakieś małe procenty posiada 🙂
      3. Podobno im mniej zaglądamy tym lepiej. Ja muszę lekko odkręcać wieko, ponieważ nie mam wiadra fermentacyjnego z rurką którą gaz mógłby się uwalniać. Boję się, że gdyby beczka była szczelnie zakręcona mogłaby eksplodować 🙂
      4. Nie polecam trzymania butelek z szampanem w temperaturze pokojowej, tym bardzie w pokoju 😀 Rok temu niektóre butelki szklane trzymane w piwnicy zamieniły się w broń szerokiego rażenia. Eksplodowały niczym granaty. Winne były słabe butelki, ale jednak bym nie ryzykowała 🙂
      To moje małe spostrzeżenia.
      Inez jest prawdziwą znawczynią tematu. Poczekajmy na jej porady
      Pozdrawiam

      1. Karolina Zi

        dziekuje Elu za wszystkie twoje spostrzezenia 🙂

  23. Karolina Zi

    ah, i jeszcze jedno pytanko: czy z jakichs innych kwiatow mozna w ten sam sposob zrobic szampan?

    1. Inez Herbiness

      Tak, niebawem Cała Polska Widzi Wiązówkę, zrobimy to samo z kwiatów wiązówki błotnej.

  24. Ewa

    Mam pytanie… czy naczynie do fermentacji powinno być zaopatrzone w rurkę (jak do produkcji wina), czy szczelnie zamknięte?

    1. Inez Herbiness

      Czas fermentacji w naczyniu jest dość krótki, można więc to zrobić w zamkniętym naczyniu, pod warunkiem kontrolowania ciśnienia (uchylać co kilka godzin pokrywkę). Wersja z rurką jest jednak wygodniejsza i jeśli masz sprzęt, rób z rurką.

  25. Karolina Zi

    czy do pozniejszego lezakowania nadaja sie butelki takie jak po wodce z korkiem zakrecanym? widzac jak cisnienie rosnie w czasie fermentacji mam wielkie obawy co do ich dluzszego przetrzymywania. Poki co mysle, zeby je co jakis czas odkrecac i odgazowywac troche :/ Boje sie, ze wybuchna aaaaaaaaaaaaaa!

    1. Inez Herbiness

      Nie polecam takich, nie wybuchną raczej, tylko nie utrzymają po prostu gazu – jednak to tylko moje przeczucie, nie robiłam tak.

  26. Magda

    Cześć.
    Mam pytanie, dlaczego powstaje z tego szampan skoro przepis jest ten sam co na ocet?
    Ja chciałam zrobić też ocet z cytryn, czy zrobi mi się z tego szampan zamiast octu?

    1. Anna mo

      bez dostępu powietrza zachodzi fermentacja alkoholowa

  27. Magda

    A już doczytałam , że chodzi o przykrycie naczynia, to jest ta różnica

  28. Magda

    czy ten dodatek octu winnego jest konieczny żeby powstał szampan? Nie mam w tej chwili jeszcze gotowego octu, morelowy jest jeszcze za mało kwaśny, czy jeśli to konieczne kupny by się nadawał?

  29. Asia

    Witam, w niedzielę zgodnie z przepisem wykonałam miksturę, z której miał powstać szampan. Niestety ku mojemu rozczarowaniu pojawiła się wczoraj pleśń w pierwszym garnku i dziś w drugim. Produkty i cała praca do pierwszej w nocy na marne i do tego obeszłam się smakiem. Nie wiem dlaczego tak się stało, proszę o rady. Pozdrawiam

    1. Inez Herbiness

      Bardzo mi przykro, nie wiem dlaczego tak się stało.

    2. Ben Jah

      Ja robiłem w naczyniu, przy szampanie najlepiej jest mieć butlę do wina bo inaczej wszystko po prostu skiśnie bo będzie miało dostęp do powietrza. A tak to gaz ulatnia się przez rureczkę

  30. takadraka

    a jeśli podczas pracy i już po zlaniu do butelek jest mętny? czy to duża draka? wyklaruje się jeszcze?

      1. takadraka

        dzięki 🙂

  31. Quba

    Witam,
    Jestem pod wrażeniem Pani bloga i pomysłowości.Mam jednak pytanie odnośnie szampana 😉 Mam zamiar go zrobić, ale obawiam się, czy zapach kwiatów będzie mocno wyczuwalny.Proszę o rozwianie moich wątpliwości 😉 Gdzie można dostać takie butelki ?
    Pozdrawiam 🙂

    1. Kasia Schmid

      promet.org.plm ja zawsze u nich szkło kupuję

  32. Aga

    Witam
    Znalazłam ten blog szukając przepisu na ocet z kwiatów bzu i oszalałam widząc przepis na szampana, nigdy nie robiłam czegoś takiego ale muszę spróbować ale proszę jak dla totalnego laika o podpowiedź czy kwiaty mają być umyte czy tylko pozbyć się ewentualnych stworzonek czy robiąc w dużym słoju mam go szczelnie zakręcić i tylko raz na czas uchylić? czy cytryny i kwiatki wypłyną na wierzch czy trzeba je jakoś obciążyć? czy po tygodniu gdy będę zlewać do butelek mają one być pełne czy zostawić miejsce? czy jak chcę otrzymać ocet płyn ma się dłużej fermentować w słoju czy leżakować już zlany w butelki?
    będę wdzięczna za odpowiedź
    pozdrawiam

  33. Ben Jah

    Ja dziś zrobiłem i zamknąłem w szczelnym naczyniu plastikowym, jestem ciekaw efektu. Opisze wrażenia już za tydzień

  34. Anna mo

    no to katastrofa rozerwało mi 2 butelki w piwnicy szkalne z ceramicznym korkiem dobrze że nie było nikogo. tylko jak podejść do pozostałych 15 tu? w zbroi????

    1. Inez Herbiness

      Otwórz i wypuść gaz, jest za dużo cukru. Na 0,5 litrową butelkę może być 4 g cukru, nie więcej

  35. Martyna Lewandowska

    Witam. Dwa dni temu zrobiłam szampana, niestety nie doczytałam i umyłam kwiaty. Czy zabiłam drożdze? Czy szampan się jeszcze zrobi?

  36. Ben Jah

    W tamtym roku jako że nie miałem butli nie wyszedł… W tym roku zainwestowałem w balon 10 litrowy i wczoraj wstawiłem porcję. Za tydzień przelewam do butelek i czekam na efekt.

  37. Rafek Subarek

    Witam Wszystkich…wlasnie otworzylem jedna butelke. Po pierwsze mialem butelki po szampanie, korki i metalowe oslonki. Po drugie moj szampan przelezal nie tydzien ale 2 w temperaturze 20st we wiadrze z rurka fermentacyjna. Kiedy go zlewalem do butelek byl dosc slodki…choc na samej gorze byl kwasny.(ale na wierzchu plywaja przeciez cytryny). Potem lezal 2 tygodnie w piwnicy w temeperaturze mysle jakies 12stopni. Gdy przyzlo do otwarcia mialem go w lodowce na kilka godzin i po tym czasie otworzylem … na dworzu. Myslalem,ze przez to,ze go przeciagnalem o tydzien,bedzie mial mniej gazu,ale po otwarciu korek na dworzu znalazl sie na drugi dzien tak daleko polecial. Ponadto szampan nie mogl przestac kipiec i caly czas wylewal sie sam. Dopiero po przelaniu polowy jakos sie to unormowalo. Na drugi dzien wyciagajac ten trunek z lodowki, ktory byl tylko z wlozona lyzezczka, mial nadal sporo babelkow…
    Co do smaku to wyszedl jednak zbyt kwasny i ponadto po chwili tak jakby troche gryzle w gardlo. Nie wiem czy Panstwo mieliscie podobne spostrzezenia. Osobiscie wiec uwazam,ze nie wyszlo to super. Dodam tez,ze nie byl klarowny jakos specjalnie ale moze tak to ma byc.
    Mam nastepujace pytania:
    -ilosc baldachow na ilosc wody…one sa naprawde roznej wielkosci i mysle,ze to ma wplyw na fermentacje i smak
    -cytryny jak wyzej…za bardzo je czuc ,tzn ich kwasowosc a wzialem 10cytryn na 18l wody a nie 12..
    -czy dodanie cukru do butelek nie spowoduje refermentacji i produkcji kolejnych babelkow , ktorych u mnie juz bylo za duzo??? chodzi mi tylko o bezpieczenstwo….
    -czy smak , ktory nie do konca mi odpowiada nie powstal gdy przez pierwsze kilka dni mialem tylko nalozony dekiel od wiadra,ale tak luzno …przez to poszlo to troche w kierunku octu???

    Jestem wdzieczny za opinie/sugestie.

  38. Andrzej Chlewicki

    A co z osadem który pojawi cię podczas wtórnej fermentacji w butelkach ? Są fachowe sposoby ich usunięcia ale jest to raczej trudne

  39. Magdalena Poprawska

    A co jeśli chciałoby się nim przywitać Nowy Rok, wyjdzie bardzo kwaśny?

    1. Inez Herbiness

      daj ksylitol, to nie cukier więc zostanie słodki smak na zawsze 🙂

    2. Magdalena Poprawska

      Bardzo dziękuję za odpowiedź i za to, że się dzielisz wiedzą. Super przepis. Z owoców i kwiatów bzu robię dosłownie szybko, ale szampana jeszcze nie mam w reperuarze.

      1. Inez Herbiness

        <3 w tym roku będę robić bardziej kontrolowaną wersję, jak przy produkcji piwa z brewkitów. Czyli najpierw w balonie z rurką, potem do butelek porcja cukru na gaz, kontrolowana ilość – aby nie wybuchały.

        1. Magdalena Poprawska

          Tak robi się klasyczne szampany. To zdradzisz recepturę już teraz, bo mam taki sprzęt i też chętnie wypróbuję? Proszę 🙂

          1. Inez Herbiness

            Kochana, obawiam się że eksperymentuj sama, moje bzy na bank będą później od Twoich. Bazowy plan jest identyczny jak piwo: robisz sobie starter klasyczny kordial bzowy z cukrem. Potem to do baniaka, rurka, fermentacja, rozlewasz dodając cukier, zobacz post o tym piwie <3

          2. Mateusz P

            Witam, mam kilka pytań technicznych. W zeszłym roku robiłem szampana wg przepisu na dzikich drożdżach. Wiadomo , że wiąże się to z ryzykiem. Czy ktoś próbował fermentować na drożdżach szlachetnych? Myślę tu o Bayanussach. Jak sterylizować kwiaty by nie straciły aromatu?

  40. Marysia

    Inez, czy naczynie do fermentowania jest obowiązkowe? Czy słój z kranikiem (taki do serwowania lemoniady) może być?
    Czy ksylitol będzie dobry do tego, czy sfermentuje się na nim i czy w smaku da to co z cukrem?

  41. Mia

    Czy woda ma być przegotowana czy wystarczy filtrowana? Dziękuje x

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.