Home Warsztaty ziołowe 2018

Warsztaty ziołowe 2018

Chatka Czarów w podróży – 2018 warsztaty Wrocław i Piaseczno
Program i bilety do Wrocławia dostępne aktualnie w sklepie link https://herbisklep.com/?page_id=4004
Program Piaseczno k. Warszawy

 

Moduł 1 na godzinę 10.00 w sobotę, do godziny 13.00 (13.30)

10 marca w Piasecznie zapachy przemówią kolorem: olejki rozbłysną pomarańczem i zielenią, żele pastelowym różem lub delikatnym turkusem. Olejki eteryczne i żywice, botaniczne gwiazdy, mają upojne zapachy i różne kolory – od niebieskiego rumianku, przez zieleń geranium Bourbon z Madagaskaru, po czerwień Davana i smoczej krwi. Pozbędziemy się brązu aptecznych butelek, by cieszyć oczy kolorami, nos zapachem, ciało konsystencją i dobroczynnym działaniem terapeutyczny.

Zajęcia rozpoczynamy od wykonania 2 porcji olejku do aromaterapii

 • 1.100ml olejek dwufazowy mandarynkowy z cukrowym mydłem potasowym, do kąpieli bądź mycia ciała i twarzy. Omówimy olejki bezpieczne dla dzieci oraz normy procentowe dotyczące stosowania olejków w kosmetykach.
 • 2.100ml olejku do kąpieli, pielęgnacji ciała lub masażu, z zapachem w stylu vintage. Omówimy zasady korzystania z receptur vintage, przeliczanie jednostek oraz źródła receptur.

Jeśli cukrowe mydło potasowe wzbudziło Twoją ciekawość, to bardzo fajnie, bowiem kolejny etap prac dotyczyć będzie właśnie substancji powierzchniowo czynnych, m.in. mydła. Receptura na cukrowe mydło potasowe ma ponad stuletnią tradycję i to obecnie mój mydlany idol. Potraktujemy mydło jako półprodukt do wykonania perfumowanego  żelu do mycia, który możesz też wykorzystać w kąpieli (olejki eteryczne rozpuszczą się dzięki niemu w wodzie).

 • 3. żel zawierający 5% olejków eterycznych drzewnych, z dodatkiem żywicy “smocza krew” (a jeśli nie lubisz różowych kosmetyków, do wyboru żółty, niebieski i zielony)
 • 4. preparat z punktu 3 będzie stanowił bazę peelingu z kumarynowego cukru. Kumarynowy cukier to taki, który pachnie siankiem i wanilią – wykorzystamy fasolki tonka.

Wiem, że wykonanie tych wszystkich preparatów to wyzwanie, sprawdzian wytrwałości i skupienia – dla relaksu przerwa z herbatką aromatyzowaną olejkiem bergamotkowym lub kawa z żywicą waniliową. A po przerwie:

 • 5. maceraty żywiczne i ziołowe w olejowy serum do twarzy: mastyks, kadzidło, balsam Peru, żywica benzoesowa oraz absolut jaśminowy. Dla każdego 30ml takiego serum w buteleczce glamour, uczta zapachu i ukojenie dla skóry.

Być może to najlepsza okazja do doświadczenia tylu naturalnych substancji aromatycznych w jednym miejscu: wszystkie moje buteleczki z olejkami i żywicami będą udostępnione uczestnikom. Mam jednak nadzieję, że delektowanie się zapachami natury nie zajmie zbytu dużo czasu, ponieważ następny punk programu jest również ciekawy: rozpuszczanie olejków w wodzie.

 • 6. płyn micelarny z glicerytem z pączków lipy, hydrolatami neroli i róży, niebieskim olejkiem rumiankowym i cyprysem – przećwiczymy technikę tworzenia klarownych roztworów olejków w wodzie. Produkt oparty na nowoczesnych solubilizatorach, wolny od PEG. Płyn micelarny do przemywania twarzy, zmywania makijażu, mgiełka do twarzy i włosów. Niebieska.
 • 7. rozpuszczanie zapachu w wodzie – styl vintage. Mleczko dziewicze Lait Virginal, z żywicą benzoesową, pachnąca wanilią i drewnem, jaśminem, neroli i różą. Mleczko stosować można jako tonik do twarzy, produkt myjący lub perfumy. Legenda głosi, że dzięki Lait Virginal  cera Kleopatry była nieskazitelna, w kolorze kości słoniowej.

Koszt udziału w zajęciach 290zł. Zawiera udział w części merytorycznej, dostęp do eksponatów botanicznych i wszystkie wykonane samodzielnie kosmetyki, czyli 2xolejek, 1xżel, 1xserum olejowe, 1xscrub, 1xpłyn micelarny, 1xmleczko dziewicze. Adres : lokal Akademii 4 Pory Roku Batorego 10 Zalesie Dolne

Moduł 3 – kosmetyki do pielęgnacji włosów

Piaseczno 11 marca, w godzinach 10.00-13.00 (13.30)

Wyraziste, proste, kreatywne i jednocześnie bogate w pomysły i składniki przepisy na szampony i odżywki. Moduł zorganizowany w sposób, który prostotą poleceń spełni wymagania początkujących, zaś koneserów zadowoli nowościami i wynalazkami. Zaczynamy od prostego DIY

 • 1.szampon do włosów przetłuszczających się i skłonnych do łupieżu, z hydrolatem tymiankowym, olejem tamanu i niecierpkowym, olejkami eukaliptus+anyż+citridora. Praca przy samodzielnych stanowiskach, szampon zielonkawy, robimy po 200ml. Produkt ten można z powodzeniem stosować jako żel do mycia ciała i twarzy przy łojotoku.
 • 2.łagodny szampon dla dzieci i dla delikatnych włosów, z żelem aloesowym, enzymatycznymi ekstraktami ziołowymi i kompotem owocowym, aby udowodnić, że każdy w domu ma komponenty do wyrobu szamponu, tylko może o tym nie wie. Olejki eteryczne mandarynka i lawenda, bezpieczne w kosmetykach dla maluchów. Szampon w słonecznym kolorze, jak wyżej – 200ml, praca indywidualna. Produkt może być stosowany do kąpieli i mycia ciała.

Powyższe przepisy pozwolą nam omówić podstawowe substancje myjące, stosowane w szamponach, techniki zagęszczania, dozowanie olejków eterycznych i wybór ze względu na przeznaczenie produktu. Zastanowimy się wspólnie, z czego jeszcze można szampon zrobić i czy można z kawy?

 • 3. odżywka różowa z różanym geranium i różowym pieprzem, mój kosmetyczny ulubieniec od kilku tygodni. Porcja 100ml w butelce z pompką wystarczy pewnie na pół roku, stosuję odżywkę raz na 2-3 tygodnie, lokowane włosy można odżywiać częściej – włosy lśnią jeszcze bardziej i rozczesują się bez kłopotu. Odżywka do spłukiwania, praca w parach – produkt wykonywany w technice na ciepło.
 • 4. Lait Virginal czyli mleczko dziewicze Kleopatry jako myjąca odżywka do włosów? czemu nie, wodę różaną, neroli, olejek róży damasceńskiej, słodko pachnący balsam Peru i jaśmin w Chatce Czarów  są zawsze dostępne. W produkcie zastosujemy wywar z sarsaparilli. Czy to odżywka, czy to już perfumy? dla chętnych dodatek glinek, dla poprawy gęstości włosów. 100ml dla każdego uczestnika.
 • 5. Kolejny produkt wymagający wysokiej temperatury to szampon z proszku. To przepis dedykowany włosom, które potrzebują wilgoci, delikatności, często się plączą. W grupach 4 osobowych będziemy gotować szampon  w zielonych garnkach, wykorzystując m.in. ekstrakty z niecierpka himalajskiego, które wykonałam jesienią na mojej wyspie. Omówimy przy okazji sposoby konserwowania ekstraktów ziołowych i przetrenujemy nadawanie produktowi konsystencji przy pomocy soli (bez gumy ksantanowej). Gotowy szampon rozlejemy do menzurek  i każdy skomponuje swój zapach, taka personalizacja. 200ml szamponu dla każdego. Alternatywne zastosowanie: żel do mycia twarzy i ciała.
 • 6. Na koniec – a kuku – prezentacja jak zrobić szampon w kostce z masła kakaowego, na dodatek w foremkach na czekoladę. Dla każdego porcja tego cudu w ilości odpowiadającej 200ml płynnego szamponu. Taką kostką umyć możesz całe ciało i to wielokrotnie.

Koszt udziału 290zł/osoba, cena zawiera udział w części merytorycznej, dostęp do wszystkich surowców, szampony ziołowe w płynie 3X200ml, odżywki 2X100ml oraz kostki szamponowe, odpowiadające 200ml płynnego produktu.

Dlaczego takie warsztaty? łagodne kosmetyki do włosów wolne od SLS to obecnie najbardziej tajemniczy sektor branży kosmetycznej. Ceny produktów są zwariowane, a klientowi ciężko zrozumieć, co kryje się w składzie produktu i czy to jest warte tej kwoty. Pokładamy wielkie nadzieje w kosmetykach, licząc, że cena gwarantuje jakość, po przeżywamy szereg rozczarowań.

Podczas spotkania przećwiczymy najprostsze a zarazem najczęściej używane produkty do włosów, być może przy takiej podstawowej pielęgnacji  wszelkie „maseczki=cud” czy inne systemy ratunkowe okażą się zbędne.

Dlaczego szamponowe warsztaty ze mną? Temat szamponów trenuję już od lat, w przepisach łączę wiedzę o składnikach technicznych i surowcach naturalnych (wiele z nich to wykonane przeze mnie ekstrakty, z ziół zebranych samodzielnie, w oparciu o wiedzę botaniczną i fitoterapeutyczną).  Od lat używam własnych szamponów do mycia i pielęgnacji włosów, kupuję szampony dla testów porównawczych. Wynika z nich, że wykonanie wspaniałego szamponu jest w zasięgu każdego chętnego, a stopień trudności podobny do zrobienia kawy ze spienionym mlekiem.

Moduł 4 Gemmoterapia w kosmetykach do pielęgnacji skóry

Piaseczno 11 marca, godziny 14.00 – 17.00 (17.30)

Gemmoterapia to leczenie i pielęgnacja, oparte na wielkiej sile drzemiącej w pączkach roślin. Pączki to mikrokosmos składników, kompleks komponentów, z których niebawem powstanie struktura liścia, kwiatów, gałęzi. To w pączku zmagazynowane jest wszelkie dobro, w prostej i łatwej do przyswojenia formie, na dodatek w towarzystwie enzymów wzrostu, które sprawiają, że wiosną dużo się dzieje na świecie. Charakterystyczna dla pączków tkanka wzrostu, tkanka merystematyczna, przypomina ludzkie komórki macierzyste – stąd pomysł na stosowanie pączków w kosmetyce p.starzeniowej.

Pączki to nie tylko sprawa kosmetyczna – używane są m.in. w preparatach dla poprawy odporności.

Moduł rozpoczniemy małym szkoleniem z zakresu rozpoznawania, pozyskiwania i przetwarzania pączków. Jak ekstrahować pączki, by nie naruszyć delikatnych struktur? jak zakonserwować taki ekstrakt? klasyfikacja pączków na podstawie kluczowych substancji aktywnych, dobór techniki ekstrakcji (to nie jest trudne)

Ekstrakt pączkowy musi sobie dojrzewać kilka-kilkanaście dni, wykorzystamy gotowe, sporządzone wcześniej przeze mnie ekstrakty z pączków lipy, klonu, róży, kasztanowca, leszczyny, olchy. Posłużą nam one do wykonania serii kosmetyków.

 1. trójpączkowy tonik z kwasem laktonowym, hydrolatem mastyksowym, kocanki i neroli. Techniki konserwacji toników. Praca samodzielna, tonik 100ml w buteleczce
 2. serum trójpączkowe z karagenianem, ekstraktami ziołowymi  i fleur d’oranger- genialna w swej prostocie technika przygotowywania preparatu, który służyć może jako uniwersalne serum nawilżające lub maseczka odżywcza. Proste jest piękne, a ten produkt zasłużył na moją wielką miłość. Praca samodzielna, serum 100ml w słoiczku
 3. praca z tłuszczami tłoczonymi na zimno – gęsta wersja Lait Virginal, kosmetyku Królowej Kleopatry. Wanilia, eroli+róża i odżywcze żywice, oleje tłoczone w domowej tłoczni oraz pączki. Praca w parach, dla każdego mleczko  po 100ml w butelce z pompką
 4. praca z sucragelem – cukrowym emulgatorem, umożliwiającym tworzenie emulsji na zimno. Jak poradzić sobie z tym kapryśnym produktem? do czego można go wykorzystać? jak nadać odpowiednią konsystencję? 100ml kremu bogatego w składniki wrażliwe na temperaturę ( w słoiczku ) Praca początkowo w grupach, później samodzielna.
 5. maseczka trójpączkowa z glinkami, olejami i karagenianem – cudowna chwila relaksu i pomysł na delikatny scrub do twarzy 100ml w słoiczku. Praca samodzielna lub w grupach.
 6. na gorąco: podstawowa wersja emulsji olej w wodzie, czyli krem lekki, wchłaniający się do matu i pozostawiający skórę bosko gładką, nawilżoną i szczęśliwą – baza kremowa do samodzielnego wzmacniania wybranymi ekstraktami ziołowymi 100ml w słoiczku. Jak można wykorzystać taką emulsję? Praca samodzielna.
 7. na gorąco: trójkwasowa emulsja olej w wodzie: złuszczanie, poprawa elastyczności i usuwanie przebarwień 3 w 1 – dlaczego preparaty z kwasami należy łączyć z surowcami enzymatycznymi? 100ml w słoiczku. Praca samodzielna lub w grupach.
 8. bonus: mini szkolenie, co zrobić, kiedy krem się nie uda (nowe cuda)

Kosztu udziału to 290zł.

Koszt zawiera udział w części merytorycznej, dostęp do surowców, wszystkie wykonane kosmetyki, czyli tonik 100ml, serum 100ml, kremy 3X100ml, maseczka 100ml, mleczko 100ml

Dlaczego takie warsztaty? kremy, emulsje, sera, łagodna pielęgnacja skóry – to kosmetyki, po które sięga chyba każdy. Produkty te przysparzają jednak często wielu problemów – kremy rozwarstwiają się, źle wchłaniają itp. Podczas zajęć przećwiczymy proste i zaawansowane  techniki pracy i omówimy możliwe błędy oraz sposoby na pokonywanie trudności.

Motyw przewodni – pączki – to prawie nieznany składnik kosmetyków. Gemmo kosmetyki dostępne są chyba tylko w Szwajcarii, reklamowane jako przeciwzmarszczkowe i odmładzające, podkreśla się ich podobieństwo do tkanki macierzystej. Brak takich kosmetyków na rynku ściśle związany jest z trudnym dostępem do gotowych ekstraktów. A nam gotowe ekstrakty nie będą przecież potrzebne, bo zrobimy sobie sami.

Dlaczego pączki w Chatce Czarów?

Pamiętam tę chwilę w czasoprzestrzeni: zamieszkałam na skraju lasu, w małym domku ze ścianami ze szkła. Świat był wtedy całkiem biały, kominek gorący, w karmiku gwarno. Obserwowałam sarenkę: kilkanaście minut uwijała się wśród bezlistnych drzewek. Kiedy pobiegła dalej, poszłam sprawdzić – niskie gałęzie klonów były ogryzione z pączków. Skosztowałam sama – był całkiem słodki i soczysty.  Tego dnia poznałam słowo „gemmoterapia”: musi być w tych pączkach coś dobrego, że ta chudzina żywi się nimi zimą i dobrze się trzyma.

Przez kolejne, zimowe miesiące, krążyłam po lasach i nieużytkach, marząc, by pączki stały się kiedyś dla mnie jasne i czytelne. Rozpoznawać zimą drzewa po pączkach – brzmiało nierealne. Tymczasem mózg spłatał mi figla, zaczął rozróżniać kształty i szczegóły – lipa, klon, czeremcha, dąb, jesion, jarzębina, buk, lilak, topola, róża, jabłoń, porzeczka… Moje dłonie pozyskały już tyle pączków, tyle pączków poddałam ekstrakcji, tyle miałam z tego radości, smaku i przyjemności, że każdego roku, wczesną wiosną, pragnę dzielić się tym szczęściem i umiejętnościami z całym światem.

Gemmoterapia to moja ulubiona część zielarstwa – skoncentrowana siła rośliny. Bo najfajniejsze składniki pozyskuję z dzikości.

 • a.

  OMG!!! Chce wszystkie!!! Z Londynu przylece. Nie wiem co z dzieckiem przy piersi- ale juz nie jest niemowleciem. Przebieram nogami I spac nie bede po nocach…

 • a.

  Ranyy jakie cudownosci

 • Agata

  Inez droga! Tak marzyłam o tych warsztatach, wpisałam się na niedzielę i w sobotę po południu dopadło mnie nie wyleczone „przeziębienie”. Rozpacz!
  Nie śmiem nawet pytać czy jeszcze kiedykolwiek będą warsztaty koło Warszawy?
  W tym miejscu jeszcze raz Cię przepraszam, ze nie byłam.

  • http://www.herbiness.com/ Inez Herbiness

   Zdrowiej Agatko, jeszcze kiedyś się spotkamy 🙂

   • Agata

    Będę czekać z utęskieniem☺

 • Agata

  W jaki sposób mogę dołączyć na warsztaty?

 • Droga Kasiu

  Inez, wielkie dzięki, że zawitałaś w nasze strony!!! Dużo się nauczyłam 🙂 Mama też zachwycona. Pozdrawiamy!

 • Marzena Wieczorek

  Czy ktoś wybiera się z w_wy na warsztaty do Wrocławia na godz. 10.00 i chciałby zabrać 2 osoby? Dzielimy koszty benzyny.

 • Monika

  Wróciłam z warsztatów. Pojechałam po przedmieszkową wiedzę i goniła mnie chęć poznania tej ciekawej Osobistości. Zastanawiałam się czy blogowa kreacja pasuje do rzeczywistości… I powiem Wam, że pasuje. Herbiness to intrygująca i charyzmatyczna osobowość. Wielka wiedza i umiejętność jej przekazania. Chce się ciągle słuchać Jej ziołowych opowieści w iście czarodziejskim klimacie Chatki (i okolicach). Nie lada gratką jest też spotkanie z Jej Kucharzem-Pomocnikiem:) Polecam wszystkim ziołowym fascynatom!

 • luk

  A po 15 lipca będą jakieś waraztaty? Najlepiej Malopolska

 • Ola

  może kiedyś zagościcie do Warszawy? 🙂

  • http://www.herbiness.com/ Inez Herbiness

   Jesienią 🙂 tymczasem lot Warszawa-Chatka niecałe 300zł

 • ejam

  Kiedy i gdzie można się spodziewać kolejnych warsztatów?

 • Atariel

  Hmm brzmi to cudownie . Mam nadzieję że będziesz w przyszłości w Wrocławiu 🙂

 • Viktoria Levandovska

  Witam, również jestem zainteresowana udziałem w warsztatach w Warszawie lub w okolicach 🙂 czy będą?

  • http://www.herbiness.com/ Inez Herbiness

   Zapraszam, w marcu lub kwietniu do Łodzi.

 • Aneta

  Cześć! gdzie będą te warsztaty? i w jakiej cenie są te moduły? bo chciałabym bardzo wziąć w nich udział, a nie wiem, na co mnie stać 😉 pozdrawiam! Aneta

  • http://www.herbiness.com/ Inez Herbiness

   Aneto, w środę podam szczegóły. Tymczasem skupiam się na robieniu wynalazków: z wczoraj aloesowy żel do mycia twarzy i aloesowy szampon wzmacniający włosy.

 • oz

  zapisuję się bo już bliżej nie będę miała 😉 dzięki, że przyjeżdżasz do Wieliczki i znowu będzie spotkanie ludzi zakręconych, bo to tak okropnie uzależnia.

 • http://kuchennealgorytmy.blogspot.com/ Mątewka

  Gdzie dokładnie te warsztaty będą?

  • Inez Herbiness

   Galeria Bez Ogródek Chmielna 28b odbędą się warsztaty 21 listopada i 22 listopada.

 • http://czarodziejstwa.blogspot.com Nika

  A ja mam może nieco dziwne pytanie i zrozumiem odpowiedź odmowna, ale czy na tych warsztatach warszawskich można ewentualnie pojawić się z psem? Jestem sama z czworonogiem akurat w tym terminie i raczej nie uda mi się go nikomu podrzucić.

 • Grażyna Rosa

  Super program, ale też mam daleko, za to nakłoniłam szczecińską koleżankę, może dołączy, napisał maila. A ja czekam na bliższą lokalizację warsztatów. Pozdrowionka.

 • Anna

  Och, odkąd zaczęłam się interesować składem kosmetyków (motywator: moja dwulatka), to warsztaty mydlane są moim marzeniem… Tak bardzo chciałabym się nauczyć robić własne mydło (i szampon i odżywkę). Ja w ogóle lubię wiedzieć, co jem, co piję, czym się myję, co nakładam na skórę. A im więcej tego poznaję, tym bardziej mi się włos na głowie jeży. Ale niestety Szczecin troszkę daleko od Poznania 🙁 Ale stronę będę pilnie śledzić i korzystać z dobrodziejstw Twoich przepisów, Inez. A zacznę już w najbliższych dniach od… octu jabłkowego 🙂
  Pozdrowienia i gratulacje za tak rewelacyjną stronę!

  • bezczas

   Wiem, że minął rok, ale… czy znasz Ministerstwo Dobrego Mydła?

   • http://www.herbiness.com/ Inez Herbiness

    Tak, widzieliśmy się na Festiwalu Mydła w Muchowie

 • Kuneg

  Dlaczego tak daleko mieszkasz???
  …a Wrocław kiedyś nawiedzisz?

  • http://www.herbiness.com/ Inez Herbiness

   Z Wrocławia przyjedź do mnie, Kasia z Wrocławia oferuje miejsce w aucie na warsztaty 18/19 lipca.

 • M

  Czy można liczyć, że warsztaty takie będą zapowiadane z większym wyprzedzeniem? Bardzo chętnie bym dołączyła na to spotkanie, ale grafik mam zaplanowany z miesięcznym wyprzedzeniem i niestety nie dam rady : (

 • oz

  program wywołujący dreszcze podniecenia 😉 ale jeszcze nie tym razem. Jednak z Krakowa trochę daleko, ale śledzić będę. Być może bedę natretna, ale raz jeszcze Cie poprosze o namiar na te piekne buteleczki brązowe bo nijak nie mogę ich znaleźć. Gratuluję nieustannego szaleństwa ziołowego (zaraźliwego)

  • http://www.herbiness.com/ Inez Herbiness

   Oziu, Karolina szuka chętnych do wspólnej podróży z Krakowa właśnie, autem. Buteleczki zakręcane kupuję w hurtowni opakowań szklanych Goleniów ul. Maszewska a szkło ze szlifem w Stargardzie SZcz. firma Chemland.

   • oz

    ślicznie dziękuję za namiary i za propozycję. Niestety mój kręgosłup by nie zniósł tylu km w 3 dni. no i jeszcze tzw obowiązki, ale cały czas śledzę wydarzenia i na pewno kiedyś mi się uda. Twój optymizm i energia są zaraźliwe. powodzenia życzę nieustannie i do roboty się biorę, kasztany siekam, szampan zlewam, wierzbówki szukam ….

 • Krystyna Górnicz

  Jak Was sciagnac dziewczyny do Trzebnicy kolo Wroclawia ?

  • http://www.herbiness.com/ Inez Herbiness

   Zimą możemy podjąć temat, latem i jesienią zapraszam na warsztaty do mnie do Chatki Czarów Goleniów

 • Edyta Deja

  Dziękuję 🙂 Było genialnie 🙂

 • maargo

  Cześć Dziewczyny, a ilu osób musi się zgłosić na warsztaty, żebyście przyjechały do Poznania na ten przykład???

  • http://www.herbiness.com/ Inez Herbiness

   Poznań to zapraszam do mnie, do Chatki Czarów, Goleniów. 2,5 godziny autem, od kiedy mamy szybkie drogi!

 • oz

  a kiedy w Krakowie???? ale cieszę się, że chociaż w Warszawie coś takiego robicie, bo przyznam, że wolałabym zobaczyć, jak te cuda powstają (aczkolwiek czytanie to bardzo duża przyjemność [codzienność] jest)

  • http://www.herbiness.com/ Inez Herbiness

   Im większe będzie zainteresowanie, tym szybciej. Gosia Ziołowa Wyspa już rozgląda się za lokalem. Wpadnij do niej na http://www.ziolowawyspa.pl i podpytaj, ucieszy się.

   • oz

    to nieprawdopodobne, bo właśnie u niej jestem i zamiast robić balsam czytam opowieść Agnieszki – nie ma przypadków!

    • http://www.herbiness.com/ Inez Herbiness

     Czyli wszystko jasne 🙂

    • http://agakrok.blogspot.com/ Agnieszka

     hmmm moje opowiesci czy Gosi? 😀

     • oz

      Opowieść Agnieszki

      By Małgorzata Kaczmarczyk