Mydlana Tęcza – całkiem inny sposób na Potasowe Mydło Marzeń

Spokój, cisza.  Czas u mnie zwolnił i nie ma pośpiechu. Wyleguję się w łóżku z widokiem na las. Gorąca wanna, zapachy. Co jest w grudniu ważniejszego niż idealny skład mydła? Może skład maści przeciw kaszlowi, mleczka przeciw bólom pleców i smak kropli milczenia. Warto chcieć realizować pasję. Przysięgam.

Moje zabawy w mleczka i pasty mają w sobie tyle radości. Lubię te wynalazki, bardzo lubię. A bardziej lubię, że dzieje się magia i już jutro, za tydzień, za miesiąc – wszystko jedno, pojawią się wynalazki w innym domu, stworzone przez inne dłonie, pod innym dachem. Mam tyle szczęścia, że chcesz, lubisz i robisz ze mną to wszystko. I  pokazujesz dalej. Zawsze chciałam zmienić świat, nie na bardziej umyty. Na samodzielny. Zaradny. Niezależny. Twórczy.

Przepis to słowo dla mnie niemiłe. Wzbudza niechęć. Ogranicza. Wiem i rozumiem, że czasem przepisowy drogowskaz jest niezbędny, dla dodania otuchy na starcie, jest pomocny. Dzisiaj post/przepis, a jednocześnie post/bez przepisu. Droga do wolnej interpretacji, osobistych odkryć. Przedstawiam Mydlaną Tęczę, jest jak komplet farb, dzięki którym możesz tworzyć. Podam przepis na farby. Tylko na farby.

mydlena-tecza-w-pionie

Mydlana Tęcza, bo mydło jest ważne. Myje i leczy. Tyle razy słuchałam historii, że mydło to nie mydło, tylko jakiś cud, że goi się skóra, że nie trzeba sterydów, nie swędzi. Zrób sobie i sprawdź. Albo poproś kogoś o próbkę. Piana Mydlana to grupa facebookowych mydlarzy. Przyłącz się. Za miesiąc trzecia akcja Cała Polska Robi Mydło – pomożemy Ci zacząć.

Mydło potasowe powstaje z tłuszczu i wodorotlenku potasu (symbol KOH). Ma postać plastycznej pasty, można je rozpuszczać w wodzie na mydło w płynie. Dla odróżnienia mydło sodowe ma postać kostek. W mydle sodowym jest wodorotlenek sodu (NaOH)

Tłuszcz użyty do wyrobu mydła jest ważny: olej słonecznikowy daje mydła odżywcze, kokosowy – dobrze myjące, rycynowy – świetną pianę. Tłuszcze można łączyć w jednym przepisie, dla lepszego efektu. Na początku trudno zgadnąć, jaka kompozycja jest najlepsza. Można korzystać z cudzych doświadczeń lub metodą prób i błędów, wypracować swój ulubiony przepis: inny do mycia twarzy, inny do rąk, włosów, ciała…

Możesz też zrobić Mydlaną Tęczę.

mydlana-tecza-swietlist

Mydło w paście można zmieszać z innym mydłem w paście, mydło w płynie z innym mydłem w płynie – to jest odkrywcze i piękne. Dlatego w Mydlanej Tęczy mam komplet monomydeł, czyli mydeł z jednego składnika, bez dbania o właściwości konkretnych olejów. Mam mydło z samego oleju kokosowego, z samej oliwy, oleju rycynowego, z pestek winogron,słodkich migdałów,  rzepakowe i creme de la creme mydło z oleju laurowego, mercedesa wśród olejów roślinnych. Olej z Antiochii, blisko granicy z Syrią. I marzy mi się świat ludzi światłych, samodzielnych, twórczych. Takich, co nie słuchają rozkazu, nie rzucają bomb i nie noszą bomb pod płaszczem.

Mam Mydlaną Tęczę, co dalej?

  1. chcę mydło do twarzy: biorę 1 część (na przykład 1 łyżeczkę) oliwnego, pół części z migdałów, 1 część rzepaku, 1 winogron
  2. mydło do włosów: 1 część kokosa, 1 część migdała, pół części rycyny
  3. mydło do zębów: 1 część oliwy, 1 część laurowego
  4. do ciała oliwa, rzepak, laurowy
  5. albo całkiem inaczej, tak jak mi pasuje. Szybko odkryję, że mydło z nadmiarem kokosa wysusza twarz, a świetnie działa na włosy. Że mydło z oliwy jest miłe dla twarzy, a skleja włosy. Że kokos jest niesmaczny i lepiej myć zęby mydłem laurowym. Robię małe porcje i mam możliwość poprawki. Kompozycję mieszam łyżką na gęsto, ugniatam w kulki albo rozpuszczam na mydło w płynie.

mydlana-tecza-lyzeczka

mydlana-tecza-tankowanie

 

Mydlana Tęcza – najpierw ścisłe przepisy. Bo można działać zgodnie z natchnieniem komponując mydlaną mieszankę, z gotowych monomydeł. Monomydła (mydła z jednego tłuszczu) wykonać należy ściśle według proporcji. Przepisy zgodnie z programem soapcalc (kalkulator mydlany). KOH 90% z firmy Stanlab. Przetłuszczenie 2%.

Wyposażenie: wolnowar i mikser, wagi, miski, okulary, rękawice, szpatułki silikonowe. Przy każdym monomydle obowiązują następujące etaty pracy:

  1. dokładnie zważony tłuszcz umieść w wolnowarze i ogrzewaj
  2. wodą umieść w bezpiecznym naczyniu (aluminium wykluczone, naczynie szczelne i odporne na temperaturę)
  3. dokładnie zważ wodorotlenek potasu PRACA W STROJU OCHRONNYM, OKULARY, RĘKAWICE
  4. wsyp wodorotlenek do wody i zamieszaj szpatułką do całkowitego rozpuszczenia
  5. wlej wodę z wodorotlenkiem do oleju, nie przejmuj się temperaturą
  6. miksuj do konsystencji budyniu
  7. ocieplaj w wolnowarze około 3 godziny, masa ma zmienić kolor, konsystencję, odczyn Ph gwałtownie spada do około 9
  8. jeśli nie potrafisz określić, czy mydło gotowe – zapisz się na warsztaty mydlane i zrób mydło pod okiem fachowca. Nie uwierzysz, jakie to proste. Info o moich warsztatach jest tutaj.

Monomydło oliwne : potrzebna oliwa, woda destylowana i KOH. Oliwa może być ex virgin lub pomace.

  • 500g oliwy
  • 310g wody destylowanej
  • 102g KOH
  • UWAGA – jeśli dodasz łyżkę gotowego mydła potasowego, proces zmydlania przebiegnie sprawniej

Monomydło olej ze słodkich migdałów

  • 500g oleju ze słodkich migdałow
  • 318g wody destylowanej
  • 106g KOH

Monomydło olej rzepakowy

  • 500g oleju rzepakowego nierafinowanego
  • 286g wody destylowanej
  • 95g KOH

Monomydło kokosowe

  • 500g oleju kokosowego
  • 420g wody destylowanej
  • 139g KOH

Monomydło rycynowe

  • 500g oleju rycynowego
  • 294g wody destylowanej
  • 98g KOH

Monomydło laurowe

  • 500g oleju laurowego
  • 323g wody destylowanej
  • 107KOH

Uwagi: mydło laurowe jest gotowe w ciągu 30 minut, to mydlany ekspres. Rycynowe, kokosowe powstają też bardzo szybko. Mydła oliwne, migdałowe i rzepakowe są bardziej wymagające – trzeba miksować kilkanaście minut.

Mydlana Tęcza – co mogę z niej zrobić?

-mydło w płynie do twarzy lub włosów

-płyn do kąpieli

-hydrofilowy olejek do mycia twarzy

-body scrub z mydłem

-mydlany żel (przepis wkrótce)

-mydło w paście  – do mycia użyj rękawicy w stylu Kessa. Moja od Mamy Oli, cud miód, mój ulubieniec

mydlana-tecza-kessa

 

 

 

 

Ten post ma 16 komentarzy

  1. Lilka Kg

    Świetny wpis i super fajny pomysł na monomydła 🙂
    Rzuć okiem na podane ilości KOH 🙂
    Pozdrawiam!

    1. Inez Herbiness

      Dzięki wielkie za czujność, poprawione <3

  2. rucianka

    Kolejna pasja, która chce wciągnąć mnie po uszy. Chyba nie będę się
    dłużej opierać, spróbuję, może wyjdzie. Ja też z tych, co przepisów się
    nie trzymają. Pierwszy raz tak, potem kombinuję.

    1. Inez Herbiness

      Bardzo dobrze, bo sprawa ma wyraźny wymiar praktyczny dla rodziny i wszystkich znajomych 🙂

  3. Małgorzata

    Wczoraj wykonałam mydło potasowe kokosowe w wolnowarze według Twojego przepisu .Bardzo szybko zgęstniało ,przybierając formę stałą , jakby plastycznej masy.Rano okazało się, że część oleju oddzieliła się,pozostając w stanie ciekłym.
    Mam wrażenie, że popełniłam jakiś błąd.Czy to mydło będzie nadawać się do użycia?
    A w ogóle, to dzięki za wspaniałego bloga, z którego wiele się uczę .
    Małgorzata

  4. Antypatycznie.pl

    Przepięknie, na robieniu mydeł kompletnie się nie znam, ale to cudownie wygląda. Już dołączyłam do grupy, może zakupie od kogoś, uwielbiam coś takiego nowego, innego.

    1. Inez Herbiness

      O, bardzo się cieszę i mam nadzieję, że ilość inspiracji w tej grupie nie przytłoczy Ciebie – każdy zaczynał od swojego pierwszego mydła, każdy kiedyś był początkującym mydlarzem.

  5. Mała Mi

    Jak pierwszy raz przeczytałam Twój wpis: „Moje idealne mydełko było do tej pory twarde, w kształcie kwiatków, serc i kostek, z dobrą pianą i do tego odżywcze. To już przeszłość, bo teraz wolę maziste mydła potasowe: mydlane pasty i budynie, z bogactwem ziół….” to pomyślałam, że >> bredzisz<<… ale teraz już rozumiem, już wiem… 😀
    Sodowe robię, bo… moi bliscy nie zapałali miłością do potasowych mazideł tak jak Ja!
    Pozdrawiam mydli-ście 😀

  6. Ola W;-)

    Inez<3<3<3 dzisiaj zrobiłam potasowe z żywicą takie jak mnie nauczyłaś i wyszło ekstra, a teraz patrzę na tę tęczę i chcę więcej!:D Pozdrowienia z Łodzi;***

  7. Kasia C.

    Mam pytanie odnośnie ilości wody w mydłach potasowych. Ile tej wody powinno być? Gdzieś cztałam, że około 105-110% masy olejów, a tu u Ciebie jest ok 60-70%. To jak z tą wodą jest? Super stronka. 🙂

    1. Inez Herbiness

      Dziękuję
      Powinno być tyle, ile uznasz za wygodne. Nie mniej niż waga potasu. Ja daję 3 wagi potasu.

  8. Krzysztof Sochacki

    Inez co myślisz o potasowym czarnuszkowym? ile wody i KOH na 500ml czarnuszki?

    1. Inez Herbiness

      Ach, co tu myśleć, trzeba wyliczyć w kalkulatorze i zrobić <3, przecież tak z głowy to nie wiem. Wczoraj robiłam Aleppo, 300g laurowego, 700migdała, 129 NaOH i 400 wody (tak z pamięci)

  9. Jovi Trz

    Ines kochana zainspirowałam się Twoimi radami związanymi z właściwościami mydła i olei użytych w mydle potasowym i stworzyłam swoją poezję bursztynową do mycia głowy. Piszę głowy niekoniecznie włosów, choć także, to bomba dla odżywiania mózgu i szarych komórek. Przetłuszczenie 2%. Olej z pestek winogron, olej kokosowy rafinowany, olej z migdałów ,rycyna,olej kokosowy nierafinowany,
    macerat ze świeżego rozmarynu na oleju z oliwek (macerował się 4
    tygodnie), buteleczka olejku rozmarynowego, , 40ml wywaru alkoholowego z miłorzębu japońskiego, 3ml
    witaminy A, 3 ml witaminy E, 3 listki wyciśniętych pastylek lecytyny,KOH, woda 65%.Voilà..Wyszedł cudny jasny bursztynek o perłowej poświacie.Proszę, zerknij i doradź co można zmodyfikować i dodać, aby odżywić szare komórki.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.