Ocet winny część 2

jabłka pokrojone w plastry

ocet winny część 1

Kleopatra, królowa Egiptu , znała wielką moc octu. Dzięki tej wiedzy wygrała zakład z Markiem Antoniuszem. Swoją najcenniejszą perłę  rozpuściła w kieliszku z octem i wypiła. W ten sposób skonsumowany został najdroższy posiłek starożytnego świata. Ocet znali i cenili rzymscy legioniści – nosili go zawsze przy sobie. Stosowali jako przyprawę, multiwitaminę w płynie, środek odkażający rany i antidotum na ukąszenia węży. Przez wieki ceniony, dziś zapomniany. Czas, by wrócił na należne mu , honorowe miejsce. Jest to możliwe, ocet winny posiada bowiem magiczne właściwości.

Ocet winny jabłkowy pomaga w odchudzaniu.

Zmniejsza apetyt.

Przyspiesza  tempo spalania tłuszczu.

Czas  rozpocząć własną produkcję octu jabłkowego.

.

nawet kwaśne jabłka są dobre na ocet jabłkowy, ocet winny domowej produkcji.

Na ocet jabłkowy nadaje się każda odmiana jabłek. Mogą być bardzo kwaśne, małe , nieforemne. W mojej okolicy jest wiele  opuszczonych sadów. Zbieram tam jabłka – mam pewność, że nie są „wzbogacane” chemikaliami.

 .

na skórkach żyją naturalne drożdże.

Jabłka kroję na plasterki, razem ze skórką i gniazdami nasiennymi. Nie myję ich wodą – na skórce są drożdże potrzebne do fermentacji. Jeśli jednak mycie jest konieczne, to będzie trzeba dodać drożdży winiarskich.

.

ocet jabłkowy z wodą to napój izotoniczny.

Pokrojone owoce umieszczam w naczyniu.

.

szklane naczynie, estrykator, szkło nie wchodzi w reakcję z kwasem octowym.

ocet jabłkowy - fermentacja trwa 3 - 4 tygodnie, zależnie od temperatury otoczenia.

Odstawiam w ciepłe miejsce . Jabłka zalewam zimną  wodą z cukrem – 4 łyżki cukru na litr wody.

.

pierwszy etap fermentacji - cydr czyli jabłkowe wino.

Po kilkunastu godzinach pojawiają się bąbelki – znak rozpoczętej fermentacji.

.

widać wyraźnie bąbelki, to znak fermentacji alkoholowej, ocet jabłkowy będzie gotowy za około 10 dni.

To dzisiejsze zdjęcie, za kilka dni uzupełnię fotorelację – pokażę kolejne etapy. Dla niecierpliwych  zdjęcia gotowego octu jabłkowego.

Namawiam do rozpoczęcia własnej produkcji, choćby w litrowym słoiku. Warto , ponieważ oprócz odchudzających właściwości ocet jabłkowy

  • – uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne. Ma zastosowanie w profilaktyce i leczeniu żylaków , cery naczynkowej (stosować wewnętrznie i zewnętrznie, np. jako tonik do twarzy; ocet należy rozcieńczyć 1/1).
  • – dostarcza mikroelementy , minerały i aminokwasy – wyodrębniono w nim kilkadziesiąt dobroczynnych substancji.
  • -neutralizuje toksyny i wspomaga ich wydalanie; neutralizuje szkodliwe substancje wytwarzane podczas ataku alergii.
  • -pomaga w leczeni nadciśnienia , cukrzycy, reguluje poziom cholesterolu we krwi.

Poza tym jest smaczny!

Ciekawa jestem, które z właściwości octu cenicie najbardziej.

Po tygodniu ocet wygląda tak

alkohol zmienia się w kwas octowypiana świadczy o fermentacji, jabłka na ocet Fermentacja alkoholowa ciągle trwa, świadczą o tym bąbelki. Drugi etap – fermentacja octowa już się rozpoczęła. Płyn ma już lekko wyczuwalny smak octu.


Ten post ma 122 komentarzy

  1. buka

    Przyznam sie, ze do niedawna w ogole nie cenilam octu, w kuchni uzywam wylacznie soku z cytryny. Ale przekonuja mnie Twoje argumenty i nawet przygotowalam swoj wlasny ocet jablkowy! Za kilka dni powinien byc gotowy.
    Napisz, prosze, jak stosowac go zewnetrznie w przypadku zylakow.

    1. admin

      Należy rano i wieczorem smarować skórę octem, można rozcieńczyć jeśli podrażnia. Mary natomiast moczy nogi w occie. https://www.herbiness.com/ocet-winny-cz-1/#comment-9
      Terapię koniecznie trzeba połączyć ze spożywaniem octu jabłkowego. Dobroczynne składniki docierają wtedy od zewnątrz i od wewnątrz.
      Aktualnie stosuję zewnętrznie ocet jabłkowy z wyciągiem z wąkrotki azjatyckiej. Taki preparat to skarb przy żylakach. Wąkrotka przyspiesza wchłanianie obrzęków, ustępowanie krwiaków. Jest też znakomitym stymulatorem syntezy kolagenu. Walka / zapobieganie żylakom polega na regeneracji żył i zastawek żylnych. Tradycyjnie odbywa się to poprzez dostarczanie flawonoidów (obecne w occie jabłkowym). Flawonoidy uszczelniają tkanki. Natomiast kolagen jest niezbędny dla przywrócenia elastyczności . Zdrowe żyły to żyły szczelne i elastyczne.
      Wąkrotkę azjatycką można stosować również wewnętrznie. http://rozanski.li/?p=271

      1. Ewa

        Inez, a jak robisz tę mieszaninę z wąkrotką-z naparem?

        1. ziołowa Iness

          Ewo, a dokładnie o co pytasz?

          1. Ewa

            Piszesz o occie z wyciągiem z wąkrotki-to wyciąg alkoholowy, czy napar? Chce mamie przygotować jakąś cudowność na nogi- ma bardzo poniszczone naczynia (mało, że rodzinna skłonność do żylaków, to jeszcze zmasakrowane chemioterapią kilka lat temu). Mam już ocet, wąkrotkę i miłorząb z Magicznego Ogrodu, myślę o dołożeniu kasztanowca, może jeszcze krwawnik. Tylko-napar z ziół+ ocet, nalewka alkoholowa, czy może coś jeszcze innego?

          2. ziołowa Iness

            Ewo, to jest wyciąg octowy, czyli to octem zalewasz zioła. Kwas octowy bardzo ładnie wydobędzie substancje czynne. Połączyłabym jeszcze z arniką, koniecznie. Kasztanowiec to wspaniały pomysł, wręcz podstawa przy skłonności do żylaków. Wewnętrznie dużo wit.C i bioflawonoidów plus kwas liponowy, jak opisałam w Ziołowym programie antywirusowym na blogu.

            Nalewka z wąkrotki na alkoholu to też bardzo cenny produkt, zrób koniecznie. Nalewka, jak i maść na wzmocnienie żył, są na liście postów do napisania. 🙂

          3. Ewa

            Rewelacja, wypróbuje na pewno! Octem zalewać na zimno, czy na gorąco?

          4. ziołowa Iness

            Ja zalewam na zimno, żeby nie psuć octu. Zajrzyj do postu Octy ziołowe.

          5. Ewa

            Zła jestem, bo skiepściłam kolejny nastawiony ocet- stał za długo, jest mocny, ale wyczuwam dodatkową nutę w zapachu- jakby aceton. Trudno, wykorzystam w celach kosmetycznych, bo chyba nie zaszkodzi?

          6. Ewa

            Składam octowy meldunek- przypadkiem zrobiłam jakiś cudowny, prozdrowotny wynalazek! Na oko zalałam octem jabłkowym miłorząb, kwiat kasztanowca, rumianku, lawendy, krwawnika, porost islandzki, dodałam odrobinę miodu i postawiłam na 4 dni obok pieca. Po tym czasie przefiltrowałam, chlupnęłam nalewki siedmiopalecznikowej i aptecznego wyciągu z kasztanowca. Mama, sceptycznie nastawiona, codziennie tym smaruje łydki. I skóra naprawia się, jak na filmie animowanym. Inez, dzięki za motywację:)

          7. ziołowa Iness

            :))))))
            Dodaj działanie rozweselające na odległość!

          8. Ewa

            Ha! Wczoraj wygrzebałam z zamrażalnika odrobinę lata- maliny. Dziś zalałam octem, dodałam miodu, odstawiłam koło pieca (ciasno się tam robi;), za kilka dni przecedzę- powinien wyjść pyszny, rubinowy dodatek do herbaty:)))

          9. ziołowa Iness

            Widzę Ewo, że octowa pasja poniosła Cię…cudownie. Jak niewiele potrzeba, żeby zostać wynalazcą.

  2. Jedrzej

    Choć sam osobiście mam „alergię” na ocet w szczególności winny, już sam zapach przyprawia mnie o mdłości i odruchy zwrotne, to cenię ocet.
    Moja mama zawsze polecała ocet jabłkowy jako nieocenione źródło potasu, zaś popijanie wody z octem jabłkowym i miodem jako doskonały napój poranny (na czczo) wzmacniający organizm.
    Ocet jabłkowy sprawdza się również znakomicie jeśli męczą nas skurcze mięśni.
    Aby przeciwdziałać skurczom, należy wcierać na noc ocej jabłkowy w miejsca, w których najczęściej doznajemy skurczy.

    1. admin

      Twoja Mama dzielnie podtrzymuje tradycje medyczne starożytnej Grecji – miód z octem to OXYMEL .Klasyczny skład to 4 części miodu na 1 część octu jabłkowego. Inny przepis to 1 część wody, 1 octu i 2 części miodu. Zmieszać, podgrzewać na wolnym ogniu aż płyny odparują.
      Oxymel miesza się następnie z wodą lub naparem ziołowym i popija jako napój energetyzujący, przeciwgorączkowy, leczący chore gardło. Spożywany w formie nierozcieńczonej oczyszcza płuca, ułatwia oddychanie.

      Jeśli interesują Cię techniki zapobiegania skurczom mięśni – już wkrótce opiszę znakomity olej magnezowy.

  3. Hunter

    Inez, dziewczynko tak podczytuję Twój blog i Oxymel został wymyślony przez Chińczyków. 🙂 Na problemy z gardłem nie polecają cytryny, bo ma działanie ochładzające organizm, tylko wspomniany ocet – bo działa rozgrzewająco.
    Piszą, żeby ocet z miodem w równych częściach zmieszać i przyjmować przy przeziębianiach, bólach gardła i chrypce.
    A tak na marginesie nieco większym jak wstęp – świetnie Ci idzie pisanie bloga.

  4. Kasia

    Gratuluje pieknego blogu! Zapewniam, ze bede tutaj czesto zagladac 🙂 Mam pytanie, czy woda, ktora zalewamy owoce ma byc przegotowana? Czy zwykla 'kranowka’ nie uszkodzi drozdzy?
    Pozdrawiam

    1. admin

      Dziękuję za pochwały. Odnośnie wody – sama stosuję wodę z kranu.
      Hunter – czy to Chińczyk, czy Hipokrates – efekt ten sam. Wpadłam, przepadłam. Rozpoczynam karierę oxymelową. Uwaga – będą upominki. Na pierwszy ogień oxymel ….piernikowy!

  5. Montly

    Zachecona dostatecznie przez Inez przymierzam sie do produkcji wlasnych octow 🙂 Mam jednak pytanie, bo znajac siebie ja z pewnoscia owoce umyje, ile nalezy wsypac drozdzy na kazdy kilogram?
    Rowniez znalazlam dosc ciekawy artkul odnosnie medycznych wlasciwosci octu oraz jego wplywie na indeks glikemiczny http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1785201/

    1. admin

      Na kilogram jabłek litr wody plus 1 g drożdży. Montly – odnośnie artykułu – jak i starożytni grecy odkryłam, że wino zmienia się w ocet. Należy gotowe wino zaszczepić octowymi bakteriami. Robię tak – na 5 litrów gotowego wina (tym razem porzeczkowe) pół litra octu winnego, razem z białą galaretą czyli „mother of vinegar” . Po tygodniu mam ocet porzeczkowy.

  6. Jolanta

    Dziękuję za wspaniały i poglądowy przepis na ocet jabłkowy, Sadziłam, że tylko skórki z jabłka się nadają na ocet a tu taka niespodzianka ,,, całe jabłuszka,,,. Jak długo trzymać to cudo w słoju przed uzyciem? Pozdrawiam cieplutko

    1. admin

      Ocet jabłkowy nastawiłam 7 dni temu, fermentacja alkoholowa się jeszcze nie skończyła. Całość już pachnie winem, ale jabłka ciągle puszczają banieczki. Rano sfotografuję . Za kilka dni zapach wina zmieni się w zapach octu – wtedy będzie można zlewać.

  7. Mama

    Ja od kilku lat robię ocet jabłkowy.
    Po 3 tyg zwykle jest gotowy, zależy to od temperatury otoczenia. Przykrywam ściereczką i gumka recepturka – muszki owocówki chętnie by sie w nim zanużyły.
    Kiedyś odkryłam jego wpływ na cerę.
    Zawsze rano piłam z wodą i miodem. Zanurzałam też w tej mieszance wacik kosmetyczny i przecierałam twarz.
    Po kilkunastu dniach cera była o kilka lat młodsza 😉

    Mój ocet wcale nie ma zapachu typowego dla octów winnych. Wystarczy dostatecznie długo fermentować.

    Kto ma dużo miodu może zastąpić nim cukier.

    Piękny blog z mądrymi poradami !

    1. admin

      Potwierdzam wpływ na cerę. Szczególnie, gdy ocet wzbogacony jest wspomnianą wcześniej wąkrotką. Nie zapominajmy też o płukaniu włosów wodą z octem, wystarczy łyżka na litr wody. Ocet pięknie zamyka łuski włosa, włos staje się zdrowo błyszczący. Rozcieńczony ocet można wcierać w skórę głowy – znam osobę, której pięknie odrosły włosy po terapii octowej.

  8. Mary

    re: Ciekawa jestem, które z właściwości octu cenicie najbardziej.
    Nierozcieńczonym octem nacieram łydki z żylakami obowiązkowo ruchem od kostek do kolan (do serca). Delikatnie nacieram tak długo, aż mięsień wyraźnie się rozluźni. Ocet nalewam na dłoń, wcieram do wchłonięcia i nalewam kolejną porcję. Gwarantuję, że noc każdy prześpi spokojnie jesli do tego jeszcze pomoczy nogi w misce z octową wodą.

    Wręcz rewelacyjnie ocet jabłkowy sprawdził się przy swędzącej alergicznej wysypce na dekolcie. Znajoma wychwalała ocet jablkowy po wykorzystaniu go przy okazji swędzenia pod pachami.

    Oxymel chętnie sprawdzę, ale niestety muszę czekać na nowy ocet.

  9. monika b.

    Temat może jeszcze nie na czasie, ale ja już się mentalnie przygotowuję do produkcji własnego octu. I pytanko – pragnę przygotować z użyciem tegoż wiele sałatek warzywnych do słoików. Czy jeśli chodzi o dzieci, mogę go bezkarnie stosować, czy dzieciaki raczej nie powinny przesadzać ze spożywaniem octu?

    1. admin

      Moniko, poszukam tych informacji i dam znać.

      1. monika b.

        będę wdzięczna 🙂

  10. tamara

    Witam, zakupaiłam za Twoja poradą wiadro z kranikiem, czy można w nim fermentować jabłka na ocet? Zamierzam wyprodukować go dużo, do wszelkich zastoisowań, nie posiadam tak dużego naczynia szklanego.Pozdrowienia łączę

  11. admin

    Tak, wiaderko nadaje się do produkcji octu. Ja dzisiaj również w octowych klimatach, robię nowe herbimele. 🙂

  12. monika b.

    Inez, dziś zbieram jabłka na ocet. Ten od Ciebie piję namiętnie i z pewnością nie wystarczy mi go na przetwory 🙂
    Ile tygodni trzeba, by ocet powstał? Wystarczą 2?

  13. Dorunia

    Inez – jestem zachwycona Twoimi przepisami. Octy jabłkowe robię od 2 lat. Pierwszy z przepisu internetowego (z kromką razowego chleba) nie udał się. Następne były z dwóch przepisów: miłośniczki ziół Stefani Korżawskiej oraz ze starego wydania Naj – przetwory. Oba są smaczne, ale jak tylko zdobędę jabłka wypróbuje Twój przepis.
    Tymczasem zainspirowana Twoimi pomysłami nastawilam dzisiaj ocet malinowy. Na 1 kg owoców dałam 1 l zimnej przefiltrowanej kranówy i 4 łyżki cukru. Czekam z niecierpliwością na efekty. Gdyby coś nie tak z recepturą – popraw mnie proszę.

    1. admin

      Ślinka leci na Twoje pomysły: malinowy, brzoskwiniowy ocet. Zapisuję się na próbki :). Niewiele doradzę, bo takich nie robiłam. Cała procedura ma na celu wzbudzenie fermentacji alkoholowej, podejrzyj więc porady na temat wina malinowego. Być może trzeba dodać drożdży winiarskich. Ja zrobiłabym w taki sposób: maliny zmieszałabym z jabłkami. Przyszła mi teraz do głowy świetna procedura w stylu octu balsamicznego: maliny i jabłka uprażyć z cukrem i przyprawami (cynamon, goździki itp.). Przestudzoną masę dodać do pracującego octu jabłkowego.Dalej jak przy zwykłym occie. To może być fantastyczne w smaku! Zainspirowałaś mnie tymi malinami, Dobruniu.

      1. Dorunia

        Podaj proszę adres na PV. Ocet malinowy gotowy. Zamiast brzoskwiniowego ( nie udał się i wylądował w zlewie) dostaniesz do spróbowania mirabelkowy. Mam nadzieję, że będę już 'na chodzie” w przyszłym tygodniu i pobiegnę na pocztę. Pozdrawiam cieplutko

        1. admin

          Zrewanżuję się! 🙂

  14. Dorunia

    Inez – śpieszę donieść, że już następnego dnia ruszył proces fermentacji octu malinowego (w drożdże zaopatrzyłam sie na wszelki wypadek po twoim komentarzu, ale w tej sytuacji ich nie dodaję). Próbkę dostaniesz jak tylko ocet będzie gotowy. Trochę sie o niego boję bo wyjeżdżamy na weekend i nie będzie mieszany. Liczę, że poczeka na mój powrót i w międzyczasie będzie sobie grzecznie fermentował.
    Wymyśliłam jeszcze ocet pigwowy 🙂

  15. Jolanta

    Inez piękne dzięki za wspaniały przepis. Właśnie wróciłam z lasu z jabłkami, których nikt nie zbiera. Sądzę, że ocet będzie wspaniały. Twój przepis czytałam już w ubiegłym roku, ale niestety nie miałam dostępu do niepryskanych jabłek.
    Pozdrawiam i czekam na kolejne niesamowite zdjęcia i przepisy.

    Ps. W lasku byłam popatrzeć kiedy będę mogła zebrać owoce czeremchy na wspaniałe soki.

  16. Jolanta

    Inez słoneczko,

    Mam pytanie co sądzisz o zrobieniu octu z owoców bzu czarnego oraz owoców czeremchy. Jeśli tak to proporcje 80 dkg owoców + 1 litr wody. Będę zobowiązana za odpowiedź.

    Kolejne pytanie odnosi się do octu jabłkowego – czy jabłka muszą być zupełnie zanurzone w wodzie? Właśnie robię ocet wg Twojego przepisu no i niestety jabłka są powyżej wody po prostu wypływają.
    Pozdrawiam
    Jolanta.

    1. admin

      O occie z czarnego bzu sądzę, że zrobiłam go dzisiaj :). Właściwie jabłkowo – bzowy. Postaram się jutro rano opisać.
      Jabłka wypływają i u mnie, dlatego mieszam co jakiś czas. To normalne zjawisko.

  17. Dorunia

    Szukam odpowiedzi na pytanie o ilość spożywanego dziennie octu jabłkowego.
    Jestem od niego uzależniona, a właściwie to od herbimelu piernikowego robionego na jego bazie. Przez ostatni tydzień piłam go jako dodatek do 4-5 kubków herbatek dziennie i wierzę, że to pozwoliło mi lepiej znosić zapalenie korzonków 😉
    Inez jesteś cudowna – ten smak, ten aromat…

    1. admin

      Na pewno pozwoliło lepiej znosić zapalenie korzonków, bo taki napój odkwasza organizm i znosi napięcie mięśni szkieletowych. Rozluźniony organizm szybciej się regeneruje, bo krew lepiej krąży i nie tworzą się zastoje trucizn w chorych tkankach.
      Ilość – to trzeba na wyczucie. Organizm wie, kiedy ma octu dość – szuka wtedy kaszy, mięsa, orzechów, czyli żywności zakwaszającej. Każdy organizm ma zdolność podejmowania właściwych decyzji żywieniowych, nie można go tylko ogłupiać paskudami ze sklepów (żywność przetworzona, nafaszerowana truciznami).

  18. Dorunia

    Dzięki. Jestem ustatysfakcjonowowa Twoją odpowiedzią – mój organizm dalej domaga się piernikowego cydu 😉
    Na szczęsie nie jem gotowych paskud ze sklepu.
    Swoją drogą jesteśmy w mniejszości. Parę tygodni temu mój pierworodny zapytał: mamo, a ile twoich koleżanek z pracy (przeszło 20 osób płci żenskiej) przestrzega zasad o których ciągle mówisz, , je zdrowo tzn. nieprzetworzone pokarmy, parzy sobie herbatki ziołowe, robi własne kremy, octy, itd,? Moja odpowiedź – żadna. Żadna osoba w mnoim otoczeniu nie zbiera ziółek, nie robi sobie lekarstw, nie unika przetworzonej żywności, nie robi własnych kosmetyków. Nawet moja cudowna młoda synowa nie dała się namówić na ekologiczne, własnoręcznie robione pieluszki, itp. O synkach nie wspomnę.
    Boziu – gdzie ja żyję! Jakaś pustynia, czy co ?

  19. Jolanta

    Inez Czarodziejko, potrzebuję Twojego wsparcia i rady. Zebrałam owoce dzikiej róży i chciałabym zrobić nalewkę na winie. Z uwagi, ze wino jest tylko 13% (700ml) chcę dodać spirytusu – 50 ml – na 1/2 kg owoców. Co sadzisz? zrobiłabyś inaczej? Zalać ciepłym alkoholem czy w temp. pokojowej? Jeżeli wiesz, proszę Cię także o podanie zastosowania dla octu z dzikiej róży. Pozdrawiam
    Jola
    Jola

    1. ziołowa Iness

      Z dodaniem spirytusu to dobry pomysł, ja bym nawet podwoiła dawkę. Ocet różany będzie super przeciw przeziębieniom i dla buźki, do toników.

      1. Jolanta

        Pięknie podziękowała za rady i wsparcie.

        Pozdrawiam cieplutko
        Jola

  20. Maria

    Próbuję zrobić ocet ale coś mi nie wychodzi , pierwszy raz pojawiła się pleśń więc go nie używałam. Ostatni, który nastawiłam też był jakiś mętny, zapach octu wyczuwałam. Zostawiłam go męty osiadły na dnie, więc przecedziłam i spróbuję go użyć. Mam go niewiele, a pomysłów kilka. Ale nastawiłam nowy zobaczę co tym razem czy tym razem mi się uda.

  21. Magda

    Witam, zainspirowana mnóstwem pozytywnych opini również chcę podjąć „próbę octową” i zacząć produkcję w tym temacie. A że jeszcze nie czas na zbiory, mam pytanie. Czy można przerobić (własnej roboty) winko jabłkowe – zrobione na jesień 2012. Jeśli tak, to jak ??? Pozdrawiam serdecznie i gratuluję niesamowitej wiedzy! 🙂

    1. ziołowa Iness

      MAgdo, dziękuję 🙂 Sezon octowy rozpoczęty, zobacz najnowszy ocet z mniszka. Winko jabłkowe przerobisz w następujący sposób: nastaw chociaż mały słoiczek octu Mniszkowego, po tygodniu „pracujący” ocet mniszkowy dolej do tego wina. To będzie taka szczepionka. Zostaw wino w otwartym naczyniu, z dostępem powietrza. Nakryj gazą. Dwa tygodnie i powinno być gotowe.

      szykuj się na genialny ocet z kwiatów bzu.

      1. oz

        szukając odpowiedzi trafiłam w przeszłość 😉 miałam wino z winogron, ale mocne było i wytrawne bardzo i postanowiłam przerobić je na ocet. Zgodnie z powyższymi instrukcjami dodałam buzującego octu jabłkowego i .. nic. Troszkę za bulgotało i stoi smutne, dalej pachnące alkoholem a nie octem. Inez ratuj!

        1. Inez Herbiness

          Wrzuć matkę octową i trochę cukru. Ja tak robię i działa.

          1. oz

            dziekuję w takim razie dam mu jeszcze szansę 😉 temu winu;-) natomiast dyniowy zlałam i leszczynowy zlałam i do piwniczki zaniosłam – uprzejmie donoszę o sukcesach, bo to Twoja zasługa

        2. Marek

          Mój ocet mocno acetonem pachnie. Jak go uratować?

  22. Magda

    Świetnie! Bardzo dziękuję za odpowiedź. Będę działać w temacie 😀

  23. Gata

    Inez, pytanie mam odnośnie produkcji octu 🙂 czy można go robić na oknie? czy światło przeszkadza w produkcji? Piszesz, że musi być postawiony w ciepłym miejscu, a u mnie takowe to jedynie parapet na oknie w słońcu. Pytam, bo robiłam jabłkowe w tamtym roku, ale jeden za długo trzymałam i zmienił kolor, ściemniał, po zapachu wydaje mi się, że jest ok. Mniszkowy w tym roku też mi ściemniał, nie ma takiego ładnego, żółtego koloru jak u Ciebie, tylko pomarańczowy. To samo mi się zrobiło z pokrzywowym. I nie wiem czy to efekt działania światła, czy coś zrobiłam nie tak. Czy taki ciemny się do czegoś nadaje? Kolejne pytanie – jakie zastosowanie poza kulinarnym może być octu z pokrzywy, kwiatów bzu czarnego i mniszkowego? 😉

    1. ziołowa Iness

      Gata, ja robię często octy na podwórku, czasem właśnie w szkle i wszytko dobrze. Nie wiem, skąd to ciemnienie. Witaminy są często czułe na działanie światła słonecznego, można naczynie po prostu nakryć 🙂

      Ocet używaj do płukania włosów, do peelingów do skóry.

  24. wiosenna67

    Własnie odkryłam Twój bloga, a na nim ten fantastyczny przepis na ocet jabłkowy. Dziękuję. 4 dni temu nastawiłam jabłka na ocet- pracuje jak szalony. Rozumiem, że ocet będzie gotowy kiedy skończy bąbelkować i będzie miał zapach octu, tak? I drugie pytanie- interesuje mnie spożywanie tego octu w celach odchudzających- jak go stosować?
    Serdecznie pozdrawiam

  25. Berka

    Witaj Inez! Bardzo podoba mi się Twój blog. Poczytuję go od dawna, tak jak forum łuskiewnik i inne tematycznie związane z ziołami stronki.Chcę Ci podziękować za wkład pracy w temacie ziół i nie tylko…Dla mnie jest to ogromna skarbnica wiedzy, tym bardziej, że korzystam głównie z „netu”. Jesteś BARDZO POZYTYWNĄ INSPIRACJĄ. Octy ziołowe bardzo lubię, a teraz jest idealny sezon na produkcję, dlatego wracam do sprawdzonych przepisów.Dziękuję za chęć dzielenia się. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele osób korzysta z Twoich pomysłów 🙂 Bardzo żałuję, że nie byłam na zlocie…
    Mieszkam blisko Międzyborowa, ale nie dam rady uczestniczyć w kursach. Dlatego każdą nowinkę staram się wyłapać, czy to z forum, czy z blogów. Potem składam te informacje „do kupy”( oby logicznie :)).
    Mam nadzieję, że Twoja ciekawość świata i chęć działania pozostanie na długo . Pozdrawiam. Berka.

    1. Inez Herbiness

      Beato, dziękuję. Mam w planie więcej Międzyborowa na blogu – mam nadzieję, że się spodoba. Nie znam tylko terminu – czy to już tej jesieni, czy po nowym roku.

      1. Berka

        To świetna wiadomość! Bardzo się cieszę. Pozdrawiam.

  26. Edyta

    Witaj Inez, mój ocet robi się już 12 dni, od kilku dni jest na nim „galaretowata powłoka”, ale dziś całość jeszcze przemieszałam, żeby nie spleśniał, nie wiem czy zaprzestać mieszania czy dalej to robić, jeszcze fermentuje, ale zapach octu juz jest. Co do tej „powłoki” to czy to jest tzw. „matka” ? bo gdzieś na blogu naszej polskiej modelki przeczytałam że jeśli na powierzchni octu wytworzy się „biały kożuch” to zawartość słoja należy wyrzucić… pomóż proszę 🙂

    1. Inez Herbiness

      Edyto, galareta to matka octowa. Kolor miewa różny, w zależności od koloru octu. Skoro już pachnie octem, to wyrzuć owoce i zostaw jeszcze na kilka dni, bez mieszania. Później zlej do butelek.
      Matka octowa lubi się wytworzyć nawet w butelce. Mam roczne octy, zakorkowane 😉 matką octową ( to się samo zrobiło)

      1. Edyta

        Dziękuję Ci, tak zrobię 🙂 a swoją drogą czytam Cię od dawna i 1000roślin od kilku dni, super strony, wspaniałe pomysły!
        pozdrawiam Cię serdecznie 😉

  27. Joanna

    Właśnie zabieram się za produkcję octu:)

    Mam małą prośbę, czy możesz zamieścić drugą część przepisu, chyba, ze ja jestem zakręcona i jej nie widzę:)

    Pozdrawiam serdecznie

    Bardzo się cieszę, ża Cię odnalazłam, to chyba był właśnie Ten Czas, słonecznego, dobrego popołudnia:)

    1. Inez Herbiness

      Wiesz, ja chyba tego nie dopisałam. Czyli jak się ustoi w butelkach to przelewasz do czystych butelek, aż zadowoli Cię klarowny płyn. (2 rundki wystarczą, czyli wlewasz do bitelek, odstawiasz na dobę. Przelewasz do czystych butelek to co klarowne, odstawiasz. Trzeciego dnia już zlewasz ostatni raz i do piwniczki). To wszystko. Ocet gotowy.

  28. Joanna

    Dzięki:)

    A jak wykorzystujesz ocet pomidorowy? Też popijasz jako uzupełnienie makro imikro po treningu? Też sobie truchtam i bardzo podoba mi się pomysł z octem ( butelki z jadowicie niebieską zawartością raczej mnie odstraszają). Pisałam do Ciebie na prv czy ponosi mnie wyobraźnia na temat octu z dyni? Zauważam, ze popadam w octomanię i czuję się z Tym Świetnie:)

    Pozdrawiam

    1. Inez Herbiness

      Joanno, nie dostałam maila. Dynia – super! jesteś odkrywcą octu dyniowego 🙂 Sugeruję zapisanie się do listy Ambasadorów jako Ambasador dyni 🙂 http://winiarnia.org/wino-dyniowe.html podaje wskazówki dot. fermentacji dyni.

  29. Joanna

    Dzięki:)

    Z radością się dopiszę:) Z dumy, ze mnie zaprosiłaś do ambasadorowania rosnę niczym dynia:)

    Czytam o fermentacji dyni i tak się zastanawiam czy to wszystko trzeba dodawać, czy po prostu zalać miąższ wodą i cukrem?
    Jeżeli znajdziesz wskazówkę jak z tym octem postępować to bardzo proszę daj znać:)

    p.s. A gdzie mogę się dopisać do listy ambasadorów?

    Pozdrawiam serdecznie

    1. Inez Herbiness

      daj dynię, wodę, kilka jabłek albo winogrona, cukier i wodę.

      1. Joanna

        Dzięki,

        Jakies proporcje czy po prostu spróbować i zobaczyć?:)

  30. Joanna

    Inez, Kochana, jeszcze jedno pytanie,

    Pisałaś, zeby ocet trzymać w ciepłym miejscu na czas fermentacji. Mieszkam w bloku, więc mam ciut ograniczoną pzrestzreń. Moja kuchnia jest od północnej strony, czy mogą octy stać w niej i spokojnie fermentować?

    Z góry dzięki

    1. Inez Herbiness

      Joanno, tak, może. Temperatura w mieszkaniu jest całkiem wysoka.

  31. Anika

    a może ocet aroniowy? Albo bzowo-aroniowy ? Czy owoce aronii i czarnego bzu rozdrobnione (bez podgotowany) można zalać młodym octem jabłkowym bez owoców? Na occie była „matka octowa”.
    Dziś przeżyłam chwilę grozy, zajrzałam do mojego prawie 3-tygodniowego octu jabłkowego i zobaczyłam pleśń!!! Na szczęście przypomniało mi się, że jest coś takiego jak „matka” i to było właśnie takie ciągnące galaretowate przezroczysto-kremowe. Dobrze że nie wylałam „octu z kąpielą” a już mało brakowało 🙂

    1. Inez Herbiness

      Aniko, możesz tak zrobić, dodaj cukru i wszystko przefermentuje się na nowo.

  32. Anka

    Przestudiowałam już chyba całego Twojego bloga – genialny!:) Z kilku pomysłów już skorzystałam – dziękuję:) Natomiast nie znalazłam nigdzie odpiwiedzi na nurtujące mnie od tygodnia pytanie dot. octu jabłkowego.Trzymałam go w słojach w ciepłym miejscu przez 2 tygodnie, bo po takim czasie przestało się tam dziać cokolwiek i zlałam do butelek. Potem jeszcze 2 razy zlewałam i…. wyszło mi bardziej wino octowe niż ocet winny:(buu. Czy powinnam może jeszcze go potrzymać otwarty żeby „poodychał”, czy sam się w zamkniętych butelkach „przemieni”, czy to już klapa i pozostaje moooocno wytrawne winko octowe wypić?;)
    Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź..

    1. Inez Herbiness

      Anko, w czasie fermentacji alkoholowej mnożą się również bakterie octowe, odpowiedzialne za zamianę alkoholu w kwas octowy. Odbywa się to tylko wówczas, gdy nie jest odcięty dostęp powietrza. Dlatego wino trzymamy zamknięte, a jak zostawimy otwarte – często kiśnie na ocet. Nie dałaś bakteriom czasu na fermentację octową. Jest ona niezauważalna dla oka, natomiast nos wyczuwa dobrze moment, kiedy wino pachnie octem. Zmysł smaku również pomocny. Pozwól mu pooddychać, może część bakterii octowych ciągle gdzieś krąży i kulturalnie zasiedlą Twoje młode winko, będzie ocet. Jeśli się to nie uda – nastaw odrobinę nowego octu i zaszczep nim winko.

      1. Anka

        Super, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Na razie zostawiłam otwarte butelki, zobaczę czy się zrobi ocet, oby:))

  33. elakowal49

    Mam dnę moczanową i nie mogę używać normalnego spirytusowego octu i mam pytanie czy mogę używać jabłkowego.

    1. Inez Herbiness

      Elu, nie odpowiem, nie znam się na dnie moczanowej.

  34. bumibubi

    Po jakim czasie fermentacji jest już gotowy?

  35. Arek

    Czesc Inez:) Zainspirowany Twoim blogiem postanowilem zrobic wlasny ocet jablkowy. Na razie eksperymentuje, zrobilem juz 2 nastaw i probuje poczuc o co w tej fermentacji chodzi. Pierwszy ocet trzymalem ok miesiaca razem z owocami. Wyszedl bardzo smaczny ale dosyc slaby, gdyz mozna go pic spokojnie bez rozcienczenia, w przeciwienstwie do octow sklepowych 6%, obawiam sie ze popelniam jakis blad. Mam zatem kilka pytan. Czy ma znaczenie temperatura wody ktora zalewa sie owoce? Byc moze goraca woda zabija drozdze? Gdzie w jablku jest najwiecej drozdzy. Dlaczego niektorzy robia ocet ze skórek? Czy ilosc dzikich drozdzy moze wplynac na moc octu? Po 2 tygodniach zakonczyl sie proces babelkowania, czy to oznacza koniec fermentaji alkoholowej? Teraz mozna przecedzic owoce i ostawic na kolejne 2 zeby powstal ocet? Przepraszam ze tak duzo pytan na raz, ale bede wdzieczny za wszelka odpowiedz:)
    Pozdrawiam!

    1. Inez Herbiness

      Arku: temperatura pokojowa najlepsza, za wysoka zabije drożdże, a w niskiej nie zacznie się fermentacja. Najwięcej drożdży jest na skórce, one są wszędzie w powietrzu i osiadają na powierzchniach. Takie dzikie drożdże. Ilość dzikich drożdży nie ma znaczenia, bo one namnażają się intensywnie w trakcie fermentacji i to Ty kontrolujesz ich ilość, dodając cukier i wodę. Koniec bąbelkowania to koniec fermentacji alkoholowej, jak dosypiesz cukru to ją wznowisz. Można przecedzić i odstawić, nie trzeba przecedzać – w czasie fermentacji octowej wyekstrahuje się jeszcze więcej dobra z jabłek. Niektórzy robią ze skórek z oszczędności. Możesz podnieść kwasowość przez odparowanie swojego octu – postaw w ciepłym miejscu na miesiąc, odparuje część wody i ocet będzie mieć większe stężenie kwasu octowego. Możesz też zrobić ocet na samym soku, bez dolewania wody, wtedy zawartość kwasu będzie wysoka (kwasu octowego będziesz mieć mniej więcej tyle, ile % alkoholu uzyskasz w czasie fermentacji alkoholowej.

      1. Arek

        Dzieki za odpowiedz:) Duzo mi to rozjasnilo. Ja zalewalem goraca woda, wiec czesc drozdzy zabilem i pewnie dlatego fermentacja ruszyla dopiero po 2 dniach. Czy mozna powiedziec w przyblizeniu, ze pierwsze 2 tyg. trwa fermentacja alkoholowa a kolejne 2 octowa? Wnioskuje rowniez z Tojej wypowiedzi, ze drozdze zamieniaja cukier w akokohol a potem w ocet (w kontakcie z powietrzem), czyli im wiecej cukru, tym wiecej sie wyprodukuje alkoholu a potem octu. Jesli chcialbym zwiekszyc moc octu, to moze po prostu powinienem wsypac na poczatku wiecej cukru?:) Czy wiesz ile % ma Twoj ocet, albo jak mozna to sprawdzic?:>

        1. Inez Herbiness

          Arku, można dać więcej cukru. Pamiętaj,że w owocach też jest cukier. Można założy, że to 2 na 2 tygodnie, jednak wszystko zależy od temperatury i owoców – fermentacja alkoholowa czasem trwa 3 dni, a po kolejnych 7 ocet gotowy (tak robiłam pomidorowy) Zawartość % testuję smakiem. Doświadczenie.

          1. Arek

            Dzieki za dobre rady:) Tylko jeszcze jedno pytanie. Po czym poznac, ze ocet jest gotowy?

          2. Inez Herbiness

            Po zapachu, smaku i matce octowej. To ten glut na powierzchni.

  36. elwirek

    A ja się pochwalę: w zeszłym roku zimą robiłam mój pierwszy ocet jabłkowy – zapleśniał i było po occie bo postawiłam słoik w szafce :(. Ale w tym roku jest już ocet malinowy ( ma fantastyczny kolor i zapach) i pomidorowy i winny z czerwonych winogron i z dzikiej róży, głogu i owoców berberysu-( ilości ok pół litra każdego, na początek wystarczą) jabłkowy czysty i z ziołami kończą fermentację octową, za chwilę nastawię dwa wielkie słoje znów jabłkowego, bo jabłek u sąsiada w sadzie jeszcze duuużo leży. Jednak najbardziej chce mi się śmiać z moich octów z głogu i z rajskich jabłuszek które powstały z owoców wyjętych z nalewki – takie były piękne i żal ich było wyrzucać. Teraz nasuwa mi się pytanie czy takie owoce z nalewki są jeszcze wartościowe? Przymierzam się do zrobienia oxymeli ale nie wiem czy mogę je zrobić z takim jeszcze nie całkiem gotowym octem jabłkowym czy lepiej poczekać? Oczywiście nie muszę dodawać, że to „Twoja sprawka” INEZ 🙂 DZIĘKUJĘ

    1. Inez Herbiness

      Elwirku <3 super. Jak zrobisz oxymele z takiego swojego octu to raz dwa bakterie przepracują ten miód. To kwestia tygodnia i nie ma miodu! poczekaj, aż się uspokoi, wyklaruje. Fajnie, że zostałaś octową artystką 🙂

  37. Marta

    Droga Inez! w niedzielę pierwszy raz nastawiłam ocet jabłkowy (huuuura!) w 3 naczyniach. wydaję mi się, że w jednym jest pleśń, takie ciemne kłaczkowate plamki. moje pytanie jest takie – i co teraz??? wylać? 🙁

    Muszę Ci bardzo podziękować! znalazłam Twój blog przypadkiem. szukałam przepisu na domowy ocet balsamiczny i tak Cię znalazłam. pod wpisem o occie pytałam co to jest ocet aktywny:) po przeczytaniu wpisów na Twoim blogu, poczułam się jak ślepiec, który przejrzał na oczy! jak najszybciej chciałam zrobić ocet. niestety przez kilka dni nie miałam w ogóle na to czasu, bo jestem mamą wspaniałej 5-miesięcznej dziewczyny. chodziłam jak struta AŻ SIĘ UDAŁO! wielki dzięki!

    1. Inez Herbiness

      Marto, super. To może być raczej matka octowa. Nie wylewaj, obserwuj. Jesteś na fb? w grupie Poszukiwacze Roślin codziennie ktoś daje zdjęcia niby pleśni na occie. Przeważnie jest to matka octowa. Zapraszam Was obie jak najczęściej.

  38. Ana

    Wutam, zrobiłam tego lata ocet z jabłek, ale wyszedł mi bardzo delikatny w smaku. Nie ma tego octeowego smaku jak octy zakupione w sklepach(nawet te ekologiczne). Może wiesz czy tak powinien smakować, czy może coś mi nie wyszło z tym octem?
    Pozdrawiam.

    1. Inez Herbiness

      Może za dużo wody w stosunku do cukrów. Nie martw się, nie musisz teraz mocno rozcieńczać.

  39. Aga

    mam pytanko mam Renety ale nie swoje tylko kupcze czy one się nadają jak tak to czy cos inaczej trzeba zrobić,żeby uzyskac ocet??

    1. Inez Herbiness

      Ago, mogą być i kupne, tylko umyj. Nastaw jak w przepisie, a jeśli nie pojawią się bąbelki fermentacyjne, to będzie trzeba kupić drożdże winne i dodać do nastawu. Bąbelki powinny się pojawić drugiego dnia.

  40. DBW

    A ja mam pytanie o matkę octową – taką kombuchę :)… Co z tym zrobić? Można zamrozić jako starter do następnego octu? Czy wyhoduję z tego kombuchę herbacianą?

    1. Inez Herbiness

      Nie jest to taka sama kolonia jak kombucha. Można zastosować jako starter, ale nie wiem jak z mrożeniem – nie mam lodówki.

  41. ola

    ola mam za słaby ocet jabłkowy co może być przyczyną czy ktoś mi cos doradzi

    1. Inez Herbiness

      Olu, w czasie fermentacji drożdżowej powstało za mało alkoholu, dodaj więc cukru lub odrobinę wódki, możesz też odparować część wody (postawić w ciepłym pomieszczeniu, woda odparuje sama).

  42. ladyinred

    Skąd masz ten fantastyczny eksykator, w którym przyrządzasz ocet?

  43. Magda

    A ja zrobiłam ocet koperkowy, bananowy i morelowy 🙂

    1. Inez Herbiness

      Rewelacja! można też robić na samym soku 🙂

  44. Magda

    A jak się robi na samym soku? Masz na myśli kupny czy wyciśnięty? Dodaje się tylko cukru i czeka?
    Ten bananowy mi niestety spleśniał, nie wiem co zrobiłam nie tak , bo morelowy był w takich samych warunkach i się zrobił dobrze.
    A propo morelowego, ma smak octu tylko jeszcze troszkę za słaby więc poczekam , ale chodzi mi o matkę. Moja wygląda raczej jak cienki kożuch matowy który łatwo się przerywa, a nie jak galareta. Czy matki tak czasem wyglądają czy może z moją jest coś nie tak?
    Pozdrawiam

    1. Inez Herbiness

      Matki grubną z czasem. Nie robiłam z bananów, to nie podpowiem. Z soku – tak, wyciskasz sok, możesz do nastawu dołożyć kilka skórek lub baldach czarnego bzu i fermentacja się zacznie samoistnie. To nie ma być pasteryzowany sok z kartonu. Nie kupuj takich, to aż strach pić.

  45. Magda

    Jest jeszcze taki patent , że skorupki jaj rozdrobnione (wyparzone, jeśli jajka nie były gotowane) wrzuca się do octu, czeka aż się rozpuszczą. Wtedy ocet, chociaż traci na kwasowości, zyskuje na dużej zawartości podobno łatwo przyswajalnego wapnia. Nie wiem jakie są proporcje, mi się kiedyś nie całkiem rozpuściły, to wtedy myślę po prostu przecedzić.

  46. Magda

    Nie wiem co się dzieje z moim octem. Zastygł w miejscu tzn. ani nie przybiera na kwasowości , ani matki nie widać. Za mało cukru chyba nie dałam, może trzeba było dodać kupnych drożdży? Pomimo, że moreli nie myłam…

    1. Inez Herbiness

      Możesz dodać drożdży, kupnych lub z łąki – zaszczep na przykład baldachami czarnego bzu, one są w drożdże zasobne. W deszczowe dni jest straszny kłopot, bo woda zmywa wszystko z kwiatów i owoców – tych naturalnych drożdży jest po prostu mniej.

  47. Magda

    Ten ocet chyba sobie ze mnie jaja robi. Wypiłam go trochę , bo pomyślałam , że nic innego się nie da zrobić jak go wypić takim jaki jest, zwłaszcza , że jeszcze troche i od tego stania bez przykrycia by mi wysechł całkowicie. Nie wypiłam całego zostawiłam sobie pól na później. Następnego dnia patrzę a tu matka octowa! A wcześniej czekałam tyle czasu i nic… 🙂
    Jak przechowywać matkę?

  48. Kane

    Witam wszystkich.
    Po kilku udanych próbach z robieniem octu jabłkowego postanowiłem zrobić ocet z pokrzywy :). Do dużego słoja włożyłem pogniecione pokrzywy, zalałem wodą z cukrem i dodałem 2 łyżki pracującego octu jabłkowego. Dzień później w słoju zamiast wody miałem zielonkawą galaretę :). Całość zaczęła chyba „pracować” bo widać pęcherzyki i pokrzywy podnoszą się do góry. Zastanawia mnie ta galareta, ale cóż: będę obserwował i podzielę się spostrzeżeniami. A jeżeli ktoś już robił coś takiego to może podzieli się doświadczeniem – czy to normalne objawy itp.

    1. Magda

      Cześć.
      Świetny pomysł z tą pokrzywą. I jak, udał się, już gotowy? Czy taki ocet nie będzie kuł jak pokrzywy?

      1. Kane

        Już gotowy i nie kłuje 🙂
        Ten ocet to jest zagadka. Wygląda paskudnie, co prawda jest mniej galaretowaty niż na początku ale i tak jest gęsty, za przeproszeniem – szaro-zielonkawy glut 🙂

        Zapach ma przyjemny, lekko octowy i oczywiście czuć pokrzywę. Smak podobnie: jest dość łagodny, kwaskowy jak na ocet przystało, z posmakiem pokrzywy i delikatną goryczką. Jak spróbowałem pół łyżeczki na raz to chyba trochę rozgrzewa ale jeszcze to sprawdzę.
        Przed chwilą wypiłem go z herbatą owocową i smakowało bardzo dobrze.

        Zastanawia mnie jedna rzecz: niedawno gdzieś czytałem żeby pokrzyw używać wyłącznie młodych bo w starych może być jakaś szkodliwa substancja. Hmmmm…. ten ocet był robiony z dużych pokrzyw… Jak mi coś do jutra zacznie dolegać to napiszę 🙂

  49. Magda

    Okazało się , że to nie matka tylko ocet się popsuł. Na razie nie mam szczęścia do octów, ale nie poddałam się jeszcze i będę próbować dalej. Ale pytanie o przechowywanie jest aktualne i dorzucę jeszcze takie – Mam kwiaty bzu pełne pyłku i zerwane w słoneczne dni, ale już wyschły. Czy ususzone się nadają? Nadal mają tyle drożdży?
    Dzięki za rady.

    1. Inez Herbiness

      jak przechowywać matkę? przepraszam, już zgubiłam wątek: matkę można po prostu wysuszyć 🙂

  50. Kane

    Po raz pierwszy zrobiło mi się tak, że ocet (jabłkowy) ma zapach i posmak jakby … acetonu.
    Czy to oznacza, że jest zepsuty? Oczywiście próbowałem i nie odrzuca mnie od niego. Jest po prostu dziwny 🙂 Miał ktoś tak? Nadaje się coś takiego do użycia?

    1. nisiek

      też tak mam i nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje

      1. Hoku

        U mnie też tak było. Właściwie robiłam wino, z którego później powstał ocet. Zapach acetonu to zapach popsutego wina. Zostawcie ocet otwarty jeszcze przez jakiś czas i mieszajcie codziennie. Ocet dojdzie i ten zapach zniknie.

  51. Magda

    No nie! Kupiłam drożdże winne żeby wreszcie mi wyszedł ocet, zrobiłam wszystko zgodnie z instrukcją – w szklance z 3/4 przegotowanej letniej wody rozpuściłam cukier i dodałam do tego zawartość saszetki. Zaczęło już pachnieć drożdżami , bąbelkować i… spleśniało! Miało się robić 2-4 dni, mi spleśniało trzeciego dnia. A mirabelki spadają z drzewa i się marnują zamiast zamieniać się w ocet.Chyba powinnam się skontaktować z producentem…
    Czy wiesz może Inez czym się różnią drożdże winne „sherry” od drożdży winnych „malaga”? Na opakowaniu tego nie wyjaśnili.
    A może lepiej by było od razu wsypać dziwną zawartość saszetki do owoców w wodzie i cukrze?

    1. Inez Herbiness

      Nie znam się na tych kupnych drożdżach, korzystam z nich tylko przy robieniu piwa. Octy i cydry robię na dzikich drożdżach i nie zawiodły mnie nigdy.

  52. Sandra

    Inez a co myślisz o owocach głogu i dzikiej róży w occie? Może to sposób na lepsze zachowanie ich wartości niż suszenie?

  53. szymon

    Dzień dobry.
    Proszę i informację w jaki sposób mogę ocenić czy ocet wyszedł dobrze. Nigdy w życiu nie próbowałem takiego prawdziwego octu. Nastawiłem własny, minęło 4 tygodnie i nie wiem jak poznać czy ocet się udał. Nie chciał bym się potruć 😉

  54. Beata Ka

    Tyle się naczytałam tego postu i waszych komentarzy, że też nabrałam ochotę na zrobienie własnego octu jabłkowego 🙂 mam tylko takie pytanie: Czy naczynie ma być otwarte? I jeśli tak to czy ma być otwarte całe czy może mieć mniejszy otwór?

  55. Wojciech

    Mam pytanie zrobiłem ocet winny z dzikiej róży i bombelki podnoszą całą zawartość do góry czy ja mogę mieszać często,czy to nie zaszkodzi fermentacji z góry dziekuję za odpowiedzi

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.